Policjanci w walce z ptasią grypą

W związku z zagrożeniem ptasią grypą, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, podczas obchodu rejonu służbowego zwracają uwagę, czy hodowcy drobiu przestrzegają zapisów rozporządzenia Ministra Rozwoju i Rolnictwa Wsi. Za nieprzestrzeganie zaleceń grożą wysokie grzywny.

W związku z rosnącym zagrożeniem ptasia grypą, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lublińcu zwrócił się do policjantów z apelem, aby w trakcie realizacji zadań służbowych zwracali uwagę, czy hodowcy drobiu stosują się do ostatnich wytycznych związanych z trzymaniem drobiu i ptaków. Liczne nakazy i zakazy w tym zakresie zawiera Rozporządzenie Ministra Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Przyczyną bywa też człowiek i dlatego Powiatowy Inspektorat Weterynarii przypomina o stosowaniu zasady bioasekuracji. Należy więc pamiętać, by zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany oraz nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Ponadto należy stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem, a także stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób. Stado powinno przetrzymywać się też w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Podczas obchodu, dzielnicowi w podległych rejonach służbowych rozmawiają z hodowcami drobiu i sprawdzają, czy przestrzegają powyższych zasad. Za nie przestrzeganie przepisów rozporządzenia grożą wysokie grzywny.

tagi: Policja, powiat lubliniecki, zdrowie
2017-02-14 09:05:20 KPP Lubliniec

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x