Wszystko o poduszkach ortopedycznych

Wszystko o poduszkach ortopedycznych

3 marca 2017, godz. 9:05
W.P.
Udostępnij: Kopiuj link

Kiedyś problemy z kręgosłupem były domeną osób starszych. Aktualnie do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci. Szacuje się, że na dolegliwości kręgosłupa cierpi ok. 80% społeczeństwa w wieku 25-60 lat. Głównym powodem jest styl życia w co wchodzi m.in. zła jakość snu. Początkowe bóle i uczucie sztywności w okolicach kręgosłupa często jest tylko początkiem trudnych do wyleczenia dolegliwości. Warto więc działać profilaktycznie. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne.

Czym są poduszki medyczne?

Z wyglądu niewiele różnią się od tradycyjnych poduszek. Co więcej bardzo dobrze prezentują się w każdej sypialnie. Najważniejsze są jednak zdrowotne właściwości. Dzięki poduszkom ortopedycznym kręgosłup szyjny zachowuje swoją naturalną krzywiznę (inaczej zwaną lordozą szyjną) niezależnie od ułożenia ciała w czasie snu. Poduszki ortopedyczne odciążają krążki (dyski) międzykręgowe, które lepiej się uwadniają.

Poduszki ortopedyczne – jak działają?

Jak już wyżej zostało wspomniane odciążają nasz kręgosłup. Dzięki nim rano budzimy się bez uczucia bóli i sztywności w okolicach pleców, szyi i karku. Zwiększamy tym samym wydajność w ciągu dnia. Poduszki ortopedyczne pozwalają minimalizować ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy.

Dla kogo przeznaczone?

W zasadzie można powiedzieć, że dla wszystkich. Zwłaszcza, że poduszki okazują się pomocne nie tylko jako profilaktyka, ale i dodatkowy element rehabilitacji. O ile w przy profilaktyce poduszki zmniejszają ryzyko m.in. dyskopatii, o tyle w sytuacji konkretnych schorzeń używanie poduszek musi iść w parze z dokładną diagnozą, oraz ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Same poduszki bowiem nie zlikwidują przyczyny dolegliwości.

Rodzaje pianek

W przypadku poduszek ortopedycznych niezwykle ważny jest ich dobór. Tu należy więc zwrócić uwagę chociażby na pianki z której są wykonane. Wśród kilku dostępnych na rynku do najczęściej stosowanych zalicza się m.in piankę poliuretanową. Przeznaczona dla osób, które decydują się na korzystanie z poduszki w formie profilaktyki. Nie wymaga ona dopasowania do kształtu szyi, doskonale jednak zachowuje wentylacje. Kolejny typ pianki to pianka visco elastic inaczej zwana pianką memory, lub pianką z pamięcią. Skierowana jest do osób mających problemy ze schorzeniami kręgosłupa, w tym odczuwający bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Tego typu piana gwarantuje pełne podparcie głowy z równomiernym rozłożeniem sil nacisku na poduszkę. Pianka dopasuje się również do temperatury i ułożenia ciała w czasie snu. Zaleta pianki dobrej jakości jest to, że nie ulega ona odkształceniu pod wpływem nacisku, dzięki czemu można korzystać z poduszki przez długi okres czasu.

Poduszki ortopedyczne – co jeszcze należy wziąć pod uwagę przed kupnem?

Podstawowe dane to wzrost, waga, oraz szerokość barków mierzona od podstawy szyi do głowy kości ramiennej. Kolejna ważna informacja to pozycja w której śpisz.

W związku z tym mamy poduszki w kształcie wałka (dla śpiących na boku), poduszkę w kształcie gwiazdy (dla śpiących na brzuchu), oraz poduszkę niską, miękką, z lekkim wyprofilowaniem na środku (dla śpiących na plecach).

Cenne działanie poduszek ortopedycznych

Wyżej wspomnieliśmy o tym jak poduszki ortopedyczne dobrze wpływają na nasz kręgosłup. Zyskuje jednak na nich również nasza odporność, wydajność, układ krążenia, czy ogólne samopoczucie. Oprócz poduszek ortopedycznych do spania mamy też poduszki ortopedyczne do siedzenia. Wymuszają one prawidłową postawę ciała wspomagając tzw. dynamiczne siedzenie. Poduszki ortopedyczne pozwalają na zachowanie dłuższej kondycji, a przy tym młodości ciała.

#wp

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu