Z egzaminu prosto do akcji

Z egzaminu prosto do akcji

18.09.2017 14:45
L. W.
Czytanie treści strony dostępne

13 i 14 września dwa zespoły ratownik-pies z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Solarnia przystąpiły do Egzaminu Państwowego klasy pierwszej specjalizacji terenowej. Egzamin jest organizowany przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej na terenie poligonu wojskowego w Pstrążu na dolnym śląsku. Dwudniowy egzamin składał się z części weryfikującej posłuszeństwo i współpracę psa oraz testującej zdolności do niesienia pomocy zaginionym w terenie naturalnym.

Druh Joanna Chruślicka z psem Byczkiem odnowili uprawnienia zdobyte rok temu natomiast druh Mirosław Dubiel z Urką zdali swój pierwszy egzamin klasy pierwszej terenowej. Egzamin ten uprawnia do udziału w akcjach ratowniczych na terenie i poza granicami kraju. Sukces nie mógłby być możliwy bez wsparcia naszych działań ze strony Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu oraz Wójta Gminy Pawonków. Pragniemy podziękować również zespołowi ludzi którzy od trzech lat przynajmniej raz w tygodniu pełnią wyczerpującą służbę pozoranta leżąc w lesie nawet ponad 3 godziny w ukryciu abyśmy mogli przeprowadzać realistyczne treningi dla psów i symulacje akcji poszukiwawczej.

Kolejny dzień po egzaminach okazał się bardzo pracowity dla Ratowników z OSP Solarnia, którzy trzykrotnie byli zadysponowani do poszukiwań. W dwóch pierwszych przypadkach poszukiwani szybko się odnaleźli. Trzecia akcja rozpoczęła się około 22 w nocy, w okolicach Taniny i Herbów poszukiwano starszego Pana, grzybiarza, który znacznie oddalił się od auta i nie potrafił wrócić, nie mając latarki, wody i ciepłych ubrań, po omacku chodził po ciemnym lesie. Mimo kontaktu telefonicznego z Policją, nie potrafił on sprecyzować swojej pozycji.W poszukiwaniach brała udział policja, JRG Lubliniec oraz OSP Solarnia w tym oba w/w zespoły ratownik-pies.

Na przystosowanym do celów sztabowych samochodzie Lublin z OSP Solarnia zaczęło się planowanie akcji terenowej. Teren został odpowiednio podzielony na sektory i przeszukiwany metodą tzw. "szybkiej trójki ratowniczej" oraz przez zespoły nawigator, przewodnik i pies. Druh planista metodycznie wykluczał prawdopodobieństwo obecności
poszukiwanego w poszczególnych rejonach.

Około godziny 3:00 w wysuniętą część obszaru poszukiwań został wysłany samochodowy patrol OSP Solarnia w skład którego wchodził nawigator, przewodnik i pies. Ratownicy nawoływali poszukiwanego oraz uruchamiali sygnały dźwiękowe i świetlne. Około 3:15 usłyszeli ciche wołanie z głębi lasu. Nie tracąc czasu, do akcji został włączony pies poszukiwawczy, który doprowadził ratowników do wycieńczonego, nie mogącego się już poruszać o własnych w siłach 68 letniego mężczyzny. Grzybiarz został przetransportowany do najbliższej w miejscowości i przekazany Pogotowiu, jego życiu oraz zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo a cała akcja zakończyła się sukcesem.

Galeria: Z egzaminu prosto do akcji

Zobacz całą galerię

Komentarze

Wiola 2017-09-20, 20:46:10
Zgłoś
Brawo Mirek! :-)

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu