Klej błyskawiczny - jak wybrać najlepszy?

Klej błyskawiczny - jak wybrać najlepszy?

03.11.2017 9:23
Czytanie treści strony dostępne

Kleje błyskawiczne to produkty, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego mieszkania. Dzięki nim można przygotować się na nieprzewidziane sytuacje. Ich wysoka trwałość sprawia, że cieszą się one dużą popularnością.

Zastosowanie klejów błyskawicznych

Zastosowanie klejów błyskawicznych jest bardzo szerokie. Kleje szybkoschnące są niezwykle przydatne w przypadku wszelkich drobnych napraw w domu i mieszkaniu.

Z ich pomocą można skleić m.in. elementy plastikowe i drewniane, szkło, gumę, karton, a nawet ceramikę i porcelanę. Oprócz tego taki klej błyskawiczny poradzi sobie również z naprawą obuwia i odzieży.

Kleje szybkoschnące używane są także do celów hobbystycznych (szczególnie w  modelarstwie) oraz przy wykonywaniu różnego rodzaju prac o charakterze rękodzielniczym. Zachowując odpowiednie zasady ich nakładania, można liczyć na trwałe efekty.

Jak wybrać klej błyskawiczny?

Decydując się na zakup szybkoschnącego kleju warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na oznaczenia producenta dotyczące zastosowania takiego wyrobu. Dany klej błyskawiczny może nie poradzić sobie, ze względu na swój skład, ze sklejeniem określonych materiałów.

Oprócz tego bardzo ważna jest również odporność kleju na niskie i wysokie temperatury (podawana przez producenta w stopniach Celsjusza) oraz szybkość jego schnięcia.

Ostatnim z parametrów kleju błyskawicznego, nad którym warto się zastanowić, jest jego pojemność. Mniejsze opakowania 2-gramowe lub 3-gramowe starczają zwykle na jedno użycie, jeśli jednak klej ma być wykorzystany ponownie, dobrym rozwiązaniem będzie zakup takiego, który posiada wagę 5 lub 6 gram.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem może być również zakup kleju ze specjalnym aktywatorem, który ponownie napełni tubkę. W ten sposób nie trzeba udawać się do sklepu lub zamawiać nowego kleju ponownie, gdy wyczerpana zostanie już jego zawartość.

Jak używać kleju błyskawicznego?

Klej błyskawiczny należy nakładać z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Przed przebiciem jego wylotu oraz nałożeniem dołączanego do niego wyciskacza, warto ubrać na dłonie rękawice.

W ten sposób uniknie się ryzyka sklejenia i zabrudzenia dłoni. W innym wypadku doprowadzenie ich do czystości i gładkości może trwać bardzo długo. Ponadto taki klej, jak sama jego nazwa wskazuje, bardzo szybko wysycha.

Czas schnięcia kleju błyskawicznego wynosi od kilku do kilkudziesięciu sekund, stąd niezwykle ważne jest to by po jego nałożeniu przyłożyć do siebie sklejane elementy bardzo szybko. W innym wypadku klejenie może się okazać nieskuteczne.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu