Akcja Opona: 73 mandaty na 34 tys. zł

Akcja Opona: 73 mandaty na 34 tys. zł

11.12.2017 10:40
KAS Katowice
Czytanie treści strony dostępne

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na terenie Śląska i Zagłębia skontrolowania prawie 300 zakładów wulkanizacyjnych. Wystawili ponad 70 mandatów na blisko 34 tys. zł za sprzedaż usług z pominięciem kasy fiskalnej.

Akcję Opona mundurowi rozpoczęli już w połowie listopada br., gdy rozpoczął się sezon wymiany opon. Funkcjonariusze KAS postanowili sprawdzić, czy zakłady wulkanizacyjne wydają paragony fiskalne za usługi wymiany opon. Mundurowi pojawili się w zakładach wulkanizacyjnych w Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Tychach, Pszczynie, Bytomiu, Świętochłowicach, Knurowie, Zabrzu, Będzinie, Częstochowie, Rudzie Śląskiej, Piekarach Śląskich, Bielsku-Białej oraz Czechowicach-Dziedzicach. W sumie skontrolowali blisko 300 punktów. W wyniku kontroli wystawili 73 mandaty karne za usługi wymiany opon z pominięciem kasy fiskalnej. Z tytułu wymierzonych kar do budżetu państwa wpłynie prawie 34 tys. złotych.

Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej, dokonana przez podatnika, który jest zobowiązany do jej stosowania, stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 180 stawek. Taka sama odpowiedzialność ciąży na osobie, która nie wyda paragonu. Tak surowej odpowiedzialności należy się spodziewać, gdy przedsiębiorca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej, choć jest do tego zobowiązany, albo jej stale nie używa lub robi to rzadko. W przypadkach pojedynczej sprzedaży z pominięciem kasy taki czyn stanowi wykroczenie skarbowe.

Warto również przypomnieć, że brak wydruku z kasy fiskalnej w sposób znaczący utrudnia złożenie reklamacji w przypadku wadliwie wykonanej usługi przez punkt usługowy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu