Grzegorz Tomasiak: Za - kodowane ikony

Grzegorz Tomasiak: Za - kodowane ikony

05.07.2018 10:47
Lubliniec.Info
Czytanie treści strony dostępne

Wczoraj, w środę 4 lipca w Miejskim Domu Kultury miał miejsce wernisaż pracy Grzegorza Tomasiaka "Za-kodowane ikony". Wystawa prezentuje kilkanaście napisanych ikon przez autora, które zasłania współczesny kod QR. Po zeskanowaniu kodu smartfonem czy tabletem na urządzeniu wyświetla się inskrypcja z Pisma Świętego. Wystawa dostępna jest w holu MDK do końca lipca br.

Grzegorz Tomasiak

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznymw Kaliszu. Aktualnie doktorant Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Autor o wystawie:
„Na wystawie zaprezentowane zostaną ikony w alfanumerycznym, dwuwymiarowym, matrycowym kodzie kreskowym – modularnym i stałowymiarowym, będącym czynnikiem sfery w wymiarze perspektywyw ikonie. Prawie połowa lub całość ikony jest zapisana w sposób odbiegający od tradycyjnej konwencji ikonicznej. Kulminacyjny moment przedstawiający wybraną scenę jest zasłonięty kodem, będącym formą ukazującą na pierwszy rzut (oka) niezrozumiały układ kwadratów. Połączone ze sobą kwadraty kryją w sobie zapisaną informację. Skonstruowane formy zawierają zapisany opis i temat ikony wraz z inskrypcją wybranej księgi Starego lub Nowego Testamentu. Wygenerowany kod napisany na ikonie daje się odczytać w pełni przez aplikację na smartfonie.Jest to nowy rodzaj ukazania współczesnych ikon.”

W związku z nadchodzącymi obchodami 10-lecia nadania Lublińcowi patronatu U Boga Świętej Teresy Benedykty od Krzyża Edyty Stein, autor napisał specjalnie na tą okazję ikonę z wizerunkiem świętej.

Galeria: Grzegorz Tomasiak: Za - kodowane ikony

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu