Pasożyty u zwierząt mogą wywołać groźne choroby

Wszystkie hodowane przez nas psy i koty, bez względu na to, czy przebywają w domu, czy na zewnątrz są narażone na zarażeniem pasożytami. Szczególnie niebezpieczne są te z nich, które zagrażają bezpośrednio również zdrowiu ludzi. Wraz z ekspertami ze sklepu Pupilo.pl zastanowimy się, jak skutecznie zapobiegać zarażeniom pasożytami.

Pchły

To jedne z najpopularniejszych  i wyjątkowo uciążliwych pasożytów zewnętrznych, czyli rozwijających się poza organizmem nosiciela. W tym przypadku, siedliskiem staje się skóra zwierząt. Zarażenie pchłami może nastąpić zarówno u psów i kotów swobodnie spacerujących, jaki i tych przebywających cały czas w domu. Pchły, to pasożyty rozwijające się w otoczeniu zwierząt. Do przeniesienia ich na kolejnego osobnika nie jest potrzebny bezpośredni kontakt z innym, zarażonym zwierzęciem. Ich jaja, czy larwy mogą znajdować się np. w okolicach legowiska. Zdarza się również, że to my sami, nieświadomie przynosimy je do domu z zewnątrz, np. na ubraniu.

Pchły u kota to pchły w domu - jak się ich pozbyć? Czytaj:  pupilo.pl/wiadomosc/co-kupic-na-pchly-dla-kota-jakie-preparaty-na-insekty-wybrac/3409/  

Jak rozpoznać, że zwierzę ma pchły?

Najczęstszym objawem zarażenia pchłami jest uporczywe drapanie się zwierzęcia.  Warto na bieżąco kontrolować stan skóry  naszego kota, czy psa, aby odpowiednio wcześnie zauważyć symptomy zaatakowania przez pasożyty. Dorosłe owady ciężko zobaczyć, jednak jeżeli nasz pupil ma pchły, z łatwością zauważymy ich przypominające ziarenka pieprzu odchody. Zazwyczaj znajdują się one na głowie oraz w okolicach uszu. Specjaliści przypominają, że aby zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo, konieczna jest regularna pielęgnacja jego sierści oraz stosowanie specjalnych preparatów do zakrapiania skóry.

Kleszcze

To szczególnie niebezpieczne pasożyty, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko zwierząt, ale również ludzi. Weterynarze przestrzegają, że w ostatnich latach bardzo wydłużył się  ich okres aktywności, powodując, że mogą atakować nasze psy i koty przez cały rok, nawet w środku zimy. Kleszcze mogą przenosić wiele patogenów, wywołujących niebezpieczne choroby, takie jak borelioza, babeszjoza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu. O zagrożeniu, jakie stanowią kleszcze mówią również nasi specjaliści. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, aby po każdym spacerze w miejsca, które mogą być ich siedliskiem dokładnie obejrzeć zarówno własną skórę, jak i sierść naszych czworonogów. Nie można również zapominać o profilaktyce.

Jak usuwać kleszcze kleszczołapką? https://www.pupilo.pl/wiadomosc/kleszczolapka-do-usuwania-kleszczy-ktora-wybrac-jaka-najlepsza/4537/

Jak chronić zwierzęta przed pasożytami?

Zapytaliśmy o to specjalistów, którzy jednoznacznie odpowiedzieli, że to właśnie profilaktyka ma największe znaczenie. Należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu zwierząt. Ważna jest również dodatkowa ochrona przed pchłami, wszami  i kleszczami. Istnieje kilka sposobów odstraszania pasożytów. Z myślą o psach i kotach stworzono specjalne obroże, spreje, szampony czy płyny do zakrapiania skóry. Cechują się one wysoką skutecznością przy jednoczesnej niskiej toksyczności dla zwierząt i ludzi. Nie podrażniają skóry czworonogów, nie wywołują również reakcji alergicznych. Dzięki swojemu działaniu znacznie zmniejszają ilość pasożytów w otoczeniu zwierzęcia. W zależności od preparatu, ich działanie trwa od kilku tygodni, do kilku miesięcy. Aby zapewnić zwierzęciu stałą ochronę, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Pamiętajmy również o codziennym wyczesywaniu psiej i kociej sierści, kontrolowaniu stanu skóry, właściwej pielęgnacji oraz obserwowaniu zmian w ich zachowaniu. Niepokój, czy nadmierne drapanie się może być oznaką zarażenia pasożytami.

Jak pozbyć się kleszcza?

Zdarza się jednak, że pomimo stosowania produktów zwalczających pasożyty nasz pies lub kot padnie ofiarą kleszcza. Jak sobie z tym poradzić? Najważniejsza jest szybka reakcja. Im wcześniej  go usuniemy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi jednak, aby osoby które nie mają wprawy i odpowiedniej wiedzy, nie wykonywały tej czynności same. Nieprawidłowe usunięcie kleszcza może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli nie wiemy, jak powinniśmy wyciągnąć go ze skóry naszego czworonoga, poprośmy o pomoc weterynarza. Przy okazji będzie  on mógł zbadać pasożyta, aby sprawdzić, czy był on nosicielem jakiejś choroby i ewentualnie przepisać odpowiednie leki.

tagi:
2018-07-26 12:43:45

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x