„Bezpieczne piątki” by kierowcy zachowali bezpieczeństwo na przejazdach

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych mają zapewnić m.in. kontrole, instrukcje, ulotki, a nawet mandaty. Na półmetku wakacyjnych akcji „Bezpieczny piątek” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przypominają, że 98 proc. wszystkich zdarzeń na przejazdach, to efekt ignorowania znaków stop, przechodzenie pod szlabanem oraz slalomów między rogatkami.

Na setkach przejazdów w Polsce, podczas sześciu dodatkowych wakacyjnych akcji „Bezpieczny piątek”, pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wspólnie ze
Strażą Ochrony Kolei i policją, przypominali kierowcom i pieszym zasady bezpieczeństwa. Gorące lato, weekendowy i wakacyjny pośpiech sprzyjają ryzykownym zachowaniom, dlatego dodatkowe ulotki informacje, kontrole, rozmowy oraz instrukcje mają przypomnieć
o właściwym zachowaniu na skrzyżowaniach torów i dróg oraz terenach kolejowych.

Wakacyjne błędy kierowców na przejazdach kolejowo drogowych to niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, ignorowanie czerwonych świateł ostrzegających przed nadjeżdżającym pociągiem, wjazd pod opadające szlabany, a nawet slalom na torach miedzy opuszczonymi rogatkami.
Rowerzyści i piesi ignorują przepisy przechodzą pod opuszczonymi rogatkami lub omijają zapory, mimo czerwonych świateł przebiegają przed pociągiem.

Dzisiaj, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły kolejne wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych m.in. w Krakowie, Opolu, Tarnowie, Aleksandrowie Kujawskim, Rybniku, Legionowie, Płocku i Warszawie. Podczas 6 wakacyjnych piątków do kierowców trafiło już 24 tysiące materiałów, było 260 akcji na przejazdach, 538 kontroli trzeźwości i wystawiono 57 mandatów.

Życie uratuje ŻÓŁTA NAKLEJKA PLK
„Bezpieczne piątki” to kolejna okazja do zwrócenia uwagi na żółte naklejki umieszczone na przejazdach, które mogą uratować życie. Na żółtej naklejce, umieszczonej na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”.
W przypadku zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator numeru 112 powiadamia specjalnym szybkim łączem służby kolejowe i wstrzymany jest ruchu pociągów.
W ubiegłe lato kierowcy spowodowali 39 wypadków. W lipcu 2018 r. doszło do 29 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych.

„Bezpieczne piątki” to akcja w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd-
‘’Szlaban na ryzyko!” prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, konferencje z instruktorami nauki jazdy.
Są działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów
w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki.
Więcej informacji na http://www.bezpieczny-przejazd.pl/

tagi: PKP, powiat lubliniecki
2018-08-03 12:44:07

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x