Reklama Lubliniec Info

Problemy z budową Centrum Park & Ride

Na początku marca 2016 roku opublikowaliśmy materiał dotyczący budowy centrum przesiadkowego Park & Ride, który ma powstać przy dworcu w Lublińcu. Na zlecenie Burmistrza Miasta Lublińca firma Silesia Architekci z Katowic przygotowała koncepcję budowy obiektu wraz wizualizacjami. Włodarzom udało się również zdobyć dotację na realizację projektu w wysokości 85% z funduszy unijnych. Mija blisko 1,5 roku od momentu zaprezentowania koncepcji i do dzisiaj nie wiadomo kto, kiedy i za ile go wybuduje.

Centrum przesiadkowe Park & Ride ma powstać przy dworcu PKP, na dawnym parkingu dworca PKS w Lublińcu. 

Pierwsze poważne problemy zaczęły się na samym początku, czyli od wykupienia gruntów od spółki PKS Lubliniec, która była jej właścicielem. PKS i Urząd Miejski zleciły przyrządzenie dwóch niezależnych wycen wartości gruntu. Efekt był do przewidzenia - zbyt duża różnica ceny działki. Rozmowy były bardzo trudne, do tego stopnia, że władze planowały już zmniejszenie zakresu inwestycji, o teren, w który byli posiadaniu. Na parkingu można było wtedy zobaczyć oddzielone miejsca parkingowe i ograniczoną liczbę autobusów należących do PKS Lubliniec. W połowie września 2017 r. Burmistrz Edward Maniura poinformował o osiągniętym kompromisie ze w spółką na zakup gruntu i realizacji inwestycji w pełnej wersji.

16 maja 2018 r. ogłoszono pierwszy przetarg na budowę Centrum Park & Ride. Z końcem czerwca przetarg został unieważniony. Powodem było brak ofert. Następnie 3 lipca ogłoszono drugi przetarg na realizację zadania. Niestety 19 lipca ponownie unieważniono przetarg, bo żadna firma nie złożyła oferty. Tego samego dnia ogłoszono trzeci przetarg, który zakończył się w miniony piątek tj. 3 sierpnia. Swoje oferty złożyły dwie firmy. Firma Adamietz z Strzelc Opolskich oraz Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD z Katowic. Pierwsza firma wyceniła realizację projektu aż za 19,4 mln zł, natomiast druga za ok. 24,5 mln zł. Są to bardzo wysokie kwoty. Najtańsza oferta jest blisko dwa razy większa niż planował wydać Urząd. Włodarze przeznaczyli na ten cel kwotę ok. 10,7 mln zł. 

Aktualnie branża budowlana jest mocno niestabilna ze wględu na brak pracowników oraz zmieniające się ceny materiałów budowlanych. Problemy z inwestycjami dotyczą całego kraju nie tylko Lublińca czy gmin z powiatu lublinieckiego. Tygodnie nad trwaniem przetargów uciekają. Jeśli nie uda się wybrać wykonawcy to uciec również może dofinansowanie, które Lubliniec otrzymał z funduszy unijnych w wysokości 85%. W przetargach podawany był termin realizacji na koniec maja 2020 r, jednakże maksymalnie może on zostać wydłużóny do 31 października 2020. 

Centrum przesiadkowe Park & Ride

Projekt zakłada budowę czteropoziomowego parkingu z min. 100 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, jezdnie manewrowe wokół parkingu z peronami przystankowymi dla autobusów i busów oraz stanowiskami dłuższego postoju dla autobusów i busów, parkig dla min. 60 rowerów z samoobsługowym miejscem naprawy. 
Nad peronami i wejściem na dworzec przewidziano zadaszenie.
W celu skomunikowania z resztą miasta, zakłada się zmianę dotychczasowego układu komunikacyjnego w rejonie pl. Niepodległości, poprzez m.in. budowę ronda w miejscu skrzyżowania ul. Oświęcimskiej z ul. Paderewskiego. Przewidziano również połączenie z istniejącą infrastrukturą rowerową
Założono również w bezpośrednim sąsiedztwie budynku dworca, powstanie niewielkiego placu postojowego dla taksówek, osób niepełnosprawnych oraz samochodów podjeżdżających, których postój nie przekracza 10 minut.

tagi:
2018-08-06 10:35:36 Lubliniec.Info

Galeria: Park & Ride

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x