Marketing w Internecie - jak się za to zabrać?

Żyjemy w epoce Internetu i to z każdym rokiem coraz bardziej. Coraz mniej jest ludzi, do których nie da się dotrzeć za pośrednictwem strony www, portalu społecznościowego czy poprzez maila. Wielu z nas powiadomienia w komórce sprawdza co parę minut - by nie przegapić ważnych informacji. Lubimy dzielić się w sieci nowymi wrażeniami, tym, co nas zaintrygowało.

 

Internet jest również ochoczo wykorzystywany przez firmy. Wielu właścicieli przedsiębiorstw chętnie i z sukcesem posługuje się marketingiem internetowym. Wiedzą, że właśnie on daje im największą szansę na dotarcie z ofertą do klientów, pozwala niewielkim kosztem poszerzyć świadomość marki wśród klientów w każdym wieku i rzetelnie mierzyć efekty dzięki powszechnie dostępnym narzędziom. Wielu mówi, że promowanie się nigdy nie było tak proste, jak teraz. Czyżby?

Komunikacja - zadanie dla eksperta

Otóż wcale tak łatwo nie jest - powiedzą ci, którzy wciąż jeszcze nie zdecydowali się na sieciowy debiut lub, co gorsza, zaliczyli internetowy falstart. Przecież to nie wszystko jedno, z jakiej strony pokażemy się przypuszczalnym klientom. Nie każdy rodzi się "z lekkim piórem", nie każdy potrafi ubrać w słowa i obrazy to, czym na co dzień się zajmuje. Nie każdemu łatwo odnaleźć się w gąszczu hashtagów i retweetów.

Komunikacja marketingowa nie rodzi się sama - potrzebuje przemyślanego projektu i sprawnego przeprowadzenia. Nie każdy przedsiębiorca musi być jej mistrzem. Powinien jednak znać jej wartość i umieć powierzyć ją w dobre ręce, by dać firmie szanse na szybki rozwój. Sięgnięcie po pomoc do profesjonalnej agencji reklamowej, takiej jak łódzki Aplan (https://www.aplanmedia.pl/), to pewny sposób na to, że nasza obecność w Internecie przyniesie owoce.

Czego zatem potrzeba, by nasza firma przebiła się w Internecie?

  • wizja odbiorcy - wielu przedsiębiorców marzy o tym, by z ich oferty korzystali duzi i mali. Warto jednak wiedzieć, na jaką grupę klientów możemy liczyć, czyje potrzeby najłatwiej będzie zaspokoić. Nasz ulubiony, dopieszczony klient na pewno odwdzięczy się wiernością marce i poleci nas znajomym po fachu.
  • język przekazu - nie chodzi tu tylko o to, czy jesteśmy na Ty czy na Pan/Pani. Potrzebujemy spójnej wizji tego, jak będziemy się komunikować. Języka złożonego ze słów, obrazu i doboru mediów, który pasuje do osobowości firmy, ale i tego, co lubi nasz wybrany odbiorca. Rady Youtubera czy ekspercki artykuł na firmowym blogu? Feeria kolorów czy wysmakowany minimalizm?
  • strategia ułaskawienia przeglądarki - czyli pomysł na to, jak to zrobić, by nie było trudno nas znaleźć. Są na to sprawdzone sposoby, znane w branży reklamowej pod nazwą SEO. Warto je znać i umieć się nimi posługiwać - ale przede wszystkim wiedzieć, jak włączyć je w całościową strategię marketingową firmy.
  • budżet - czyli trafny dobór środków do naszych możliwości. Są budżety małe i duże - każdy musi go ustalić indywidualnie, z uwagą na to jaki efekt chcemy osiągnąć.
tagi:
2018-08-07 11:28:14

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x