Leasing czy kredyt – co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Gdy kupujesz pojazd samochodowy, który planujesz spłacać w ratach, masz dwie opcje wyboru. Możesz postawić albo na kredyt, albo na leasing. Czym się od siebie różnią? Nim podejmiesz decyzję, sprawdź, który jest korzystniejszy.

Czym są?

Leasing oznacza przekazanie przez leasingodawcę na leasingobiorcę praw do użytkowania pojazdu, którego leasingodawca jest, zgodnie z prawem, właścicielem. Za owo użyczenie ustalane są opłaty zwane ratami leasingowymi i pokrywane są z bieżących dochodów firmy. To trochę jak umowa najmu, której szczegóły dogaduje się indywidualnie.

Z kolei kredyt samochodowy to kredyt celowy – pod tą nazwą kryją się wszelkie pojazdy silnikowe. Tutaj istotny jest rodzaj pojazdu, okres kredytowania, waluta i opcja oprocentowania. Na tej podstawie bank ustala oprocentowanie całościowe udzielonego kredytu.

 

Kredyt

Jakie są zalety kredytu? Od razu przy zakupie auta nowego czy używanego możesz rozliczyć VAT. Sam kredyt po uwzględnieniu prowizji da się spłacić przed czasem. Wybrać można także korzystną stawkę jednorazowej amortyzacji przy samochodzie ciężarowym. Jeśli jednak pojazd ulegnie wypadkowi, będziesz musiał o niego zadbać i zlikwidować szkodę na własną rękę. Kredyty trudno jednak uzyskać przedsiębiorstwom o krótkim stażu. Banki niechętnie ich udzielają bez kilkumiesięcznej dokumentacji firmy – wymagają nie tylko zaświadczenia o dochodach, ale i wpłaty wkładu własnego. Istnieją jednak instytucje, które udzielają kredytów z pominięciem wielu formalności, ale każda z nich skutecznie zabezpiecza się przed problemami w spłacaniu rat – to między innymi przewłaszczenie, cesja z praw polisy AC czy depozyt karty pojazdu.

 

Leasing

O ile w wypadku banków, nie mają one zaufania do świeżo otwartych przedsiębiorstw, o tyle firmy leasingowe takie, jak https://klf24.pl/ cechują się większą elastycznością i bezproblemowością w podjęciu decyzji o sfinansowaniu pojazdu początkującemu przedsiębiorcy. Leasingodawcy jednak o wiele częściej mają w swojej ofercie pojazdy nowe, a rzadko kiedy używane, ale to chyba najmniejsza wada tego rozwiązania. Raty leasingowe są stałe i niezmienne przez okres trwania umowy, a opóźnienia w ich płatnościach nie są odnotowywane w BIK. Zresztą, wszelkie procedury formalne są znacznie uproszczone. Firma leasingowa pomaga także przy likwidowaniu szkód w pojeździe, a niekiedy oferuje dodatkowe usługi jak np. przeglądy. Co prawda choć w wypadku leasingu nie da się od razu przy zakupie sprzętu rozliczyć podatku VAT, a umowa zawierana jest na co najmniej 2 lata, to nie trzeba inwestować tutaj za dużych środków własnych. Pojawić się może także opcja zmniejszenia podstawy opodatkowania, czego nie da się zrobić w wypadku kredytu.

 Przed podjęciem decyzji, sprawdzić należy szczegółowe, konkretne oferty instytucji bankowych oraz firm leasingowych. Jeżeli jednak wolisz stałe raty wolne od zmiennego oprocentowania, a do tego Twoje przedsiębiorstwo jest młode, postaw na pojazd brany w leasing. Leasingodawca ponadto nie zostawi Cię na lodzie, gdy Twoje auto ulegnie wypadkowi, lecz pomoże w usunięciu szkody. To opcja obarczona mniejszym stresem i większą ilością rozwiązań.

 

tagi:
2018-08-20 08:42:17

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x