Stelaż podtynkowy do zabudowy - czy warto?

Brak miejsca w łazience to szczególnie problem niewielkich mieszkań. Pomieszczenie, w którym trudno się poruszać, nie bardzo kwalifikuje się do tego, by nazwać je "świątynią relaksu". Jednak nawet jeżeli dysponujemy naprawdę niewielkich rozmiarów łazienką, możemy zaoszczędzić w niej trochę przestrzeni oraz uczynić bardziej atrakcyjną wizualnie, jeżeli zamiast klasycznej toalety wybierzemy stelaż podtynkowy. To proste rozwiązanie ułatwia nam nie tylko poruszanie się na niewielkim obszarze, ale także rozwiązuje wiele problemów związanych z utrzymaniem armatury w odpowiedniej czystości. Jednak czy możemy wybrać taki zestaw tylko na podstawie jego wyglądu i wizualnej atrakcyjności? Jak go wybrać i jakimi kryteriami się kierować, abyśmy nie byli zmuszeni do wymieniania produktu na inny? I wreszcie: na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby uniknąć wpadki?

Sprawdź swoją instalację
Większość toalet do zawieszenia i osadzenia podtynkowego jest wyposażona w odpływ poznański, czyli skierowany poziomo w tył. Jeżeli w naszej łazience odpływ zainstalowany jest pionowo w dół, będziemy musieli go przenieść. Dotyczy to szczególnie starszych budynków, gdzie ułożenie instalacji w innym miejscu może być szczególnie trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Stelaż musimy także sprawdzić pod kątem regulacji głębokości i wysokości, tak aby wybrać odpowiedni do naszych potrzeb. Geberit Duofix to pod tym względem stelaże do zabudowy o najszerszym spektrum regulacji.
Ponieważ stelaż do zabudowy musi być wpuszczony w ścianę, powinniśmy określić jego umiejscowienie i typ już na etapie projektu łazienki. Gdy zmienimy plany w połowie wykonywania planu, może być nam bardzo trudno umiejscowić wybrany zestaw, szczególnie jeżeli wymaga on dobudowania małej ścianki, aby było gdzie schować armaturę. W związku z tym, jeżeli planujemy zastosować podobne rozwiązanie w naszej łazience, warto z odpowiednim wyprzedzeniem powiedzieć o tym architektowi lub innej osobie odpowiedzialnej za jej projekt.

Na co zwracać uwagę przy wyborze stelażu wc?
Wybierając zestaw podtynkowy warto zbadać kilka jego cech pod kątem przyszłej używalności. Dzięki temu zyskamy pewność, że produkt posłuży nam przez długi czas, a także że będzie posiadał wszelkie dokumenty dotyczące gwarancji i serwisu. Do najważniejszych elementów, które należy sprawdzić, zaliczyć możemy:
• kompletność zestawu, czyli dokładne sprawdzenie, czy zawiera on wszystkie niezbędne do montażu elementy. Warto to zrobić jeszcze przed wyjściem z produktem ze sklepu, aby nie rozczarować się po dojechaniu do domu;
• tryby spłukiwania i możliwość regulowania ilości wykorzystanej wody, co bardzo pomoże nam w zmniejszeniu naszych rachunków. Wiele zestawów jest również wyposażonych w funkcję stop;
• liczba przyłączy wody, dzięki którym będziemy w stanie w ogóle zainstalować toaletę. Dobry produkt powinien mieć minimum dwa-trzy przyłącza;
• sposób obsługi spłuczki - warto zwrócić uwagę, czy jest ona dostatecznie wygodna, a także czy będzie łatwo wymienić ją w razie potrzeby.
Jeżeli nie mamy pewności, w jaki sposób dobrać stelaż do swoich potrzeb, warto odwiedzić stronę https://strefalazienek.pl/170-geberit lub poprosić o radę architekta bądź specjalistę od aranżacji wnętrz. Czasem wystarczy jedna fachowa opinia, abyśmy mogli zrealizować projekt wykończenia łazienki o wiele łatwiej i z dużo mniejszym nakładem czasu.

Gdzie to się sprawdzi?
Choć stelaże podtynkowe do zabudowy wc nadają się do każdego typu łazienki, szczególnie dobrze sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach, gdzie każdy metr jest na wagę złota. W ten sposób możemy wykonać nie tylko toaletę, ale także umywalkę czy prysznic. W przypadku tego ostatniego możemy również zrezygnować z basenu na rzecz rozwiązań typu step-in. Aby to zrobić, wystarczy wyposażyć kabinę prysznicową w odpowiednie odpływy liniowe, które po wmontowaniu w podłogę odprowadzą zużywaną wodę.
Samą baterię prysznica również możemy schować w ścianie lub specjalnie zbudowanej ściance. Pozwoli nam to na zyskanie cennego miejsca, a także uczyni łazienkę bardziej estetyczną - na zewnątrz pozostanie tylko kran, słuchawka i sznur prysznica oraz uchwyt do jego zawieszenia. Takie rozwiązanie jest świetne również pod kątem sprzątania: wpuszczając armaturę w ścianę ograniczamy ilość powierzchni, na których może zbierać się kurz i niepożądane drobnoustroje.

Podtynkowe stelaże do zabudowy świetnie sprawdzają się szczególnie w małych łazienkach. Dzięki ukryciu armatury w ścianie zyskujemy sporo miejsca, a także mniej powierzchni wymagających sprzątania. Ze względu na niewielką ilość elementów, które wystają na zewnątrz możemy również z łatwością zaaranżować swoją łazienkę na dowolny styl, jak skandynawski, prowansalski czy minimalistyczny - odpowiednie oprawy na przyciski sterujące sprawią, że ten typ montażu nadaje się do każdej aranżacji. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki dokładnie zestaw wybrać, warto poprosić o pomoc specjalistę: dzięki temu oszczędzimy czas i pieniądze, które musielibyśmy poświęcić na ewentualne wymiany wybranego, niepasującego zestawu.

tagi:
2018-09-03 10:14:17 Materiał zewnętrzny

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x