Reklama Lubliniec Info

Popularne metody leczenia alkoholizmu

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w Polsce żyje około 600-700 tys. alkoholików, co stanowi aż 2 procent społeczeństwa. Jest to więc poważny problem nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie, z którym próbuje się walczyć na wiele sposobów.

Powszechnie stosowane metody leczenia uzależnienia od alkoholu odnoszą się nie tylko do konieczności detoksykacji alkoholowej – uwzględniają także psychologiczne skutki uzależnienia od alkoholu, oraz skupiają się na zapewnieniu długoterminowego wsparcia po odbyciu leczenia. W artykule skupimy się na najpopularniejszych metodach leczenia alkoholizmu, które wykazują jednocześnie największą skuteczność.

TERAPIA LEKAMI

Skutki stosowania alkoholu rzutują negatywnie na mózg chorego i sprawiają, że człowiek chronicznie uzależniony jest niezdolny do zaprzestania picia z własnej woli. Próby ograniczenia lub zaprzestania spożywania alkoholu kończą się zwykle wystąpieniem wyjątkowo nieprzyjemnego zespołu abstynencyjnego, który utrudnia osobie uzależnionej kontynuowanie odstawiania.

Alkoholoodtrucie jest bardzo ważnym krokiem na drodze do trzeźwości. Organizm, który przyzwyczajony jest do funkcjonowania pod wpływem alkoholu może bardzo źle zareagować na nagłe odstawienie trunków. Skutki tego mogą być różne - bóle głowy, wymioty, dekoncentracja, a nawet zapaść alkoholowa mogąca spowodować śmierć. Wiele ośrodków odwykowych, takich jak na przykład Ośrodek Przebudzenie stosuje alkoholoodtrucie jako pierwszy krok przed podjęciem właściwego leczenia alkoholizmu.

Detoks alkoholowy opiera się na terapii farmakologicznej, która pomaga osobie uzależnionej przejść przez proces detoksykacji. Leki, takie jak metadon, ograniczają objawy zespołu abstynencyjnego i pomagają w powrocie chorego do aktywnego udziału w procesie leczenia. Inne leki stosowane przy detoksie wywołują negatywną reakcję fizyczną w zetknięciu z alkoholem, co dość skutecznie odstrasza uzależnionych od ponownego sięgnięcia po kieliszek.

PSYCHOTERAPIA

Osoby pijące rozwijają w sobie zarówno fizyczne, jak i psychiczne uzależnienie od alkoholu. Nawet, gdy organizm nie odczuwa już potrzeby sięgnięcia po alkohol, mentalne pragnienie pozostaje. Dlatego właśnie leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga zarówno działania medycznego, jak i psychologicznego. Psychologiczne leczenie uzależnienia od alkoholu skupia się na indywidualnej psychoterapii, która pomaga uzależnionemu człowiekowi przepracować motywy jego choroby.

Terapia grupowa oraz grupy wsparcia to również skuteczne środki, dzięki którym alkoholik może rozwinąć lub odbudować umiejętności interpersonalne, a także zdolność do tworzenia zdrowych relacji międzyludzkich.

PROGRAM 12 KROKÓW

Program 12 kroków istnieje od 1930 roku. Wypracowany został przez Anonimowych Alkoholików i okazał się na tyle skuteczny, że obecnie istnieje wiele modyfikacji jego oryginalnego modelu, stosowanych w terapii osób uzależnionych od narkotyków, hazardu czy z zaburzeniami odżywiania.

Program 12 kroków opiera się szeregu kroków, które mają pomóc alkoholikowi wyjść z choroby, przeprowadzając go przez poszczególne etapy procesu zdrowienia. Większość programów detoksykacyjnych, skupiających się na leczeniu farmakologicznym, stosuje także program 12 kroków w stosunku do swoich pacjentów z bardzo dobrym skutkiem.

ALTERNATYWNE METODY LECZENIA

W alternatywnych metodach leczenia alkoholizmu stosuje się podejście inne niż w programie 12 kroków. Program 12 kroków kładzie bowiem duży nacisk na wartości chrześcijańskie. Alternatywne metody leczenia opierają się na metodach pozbawionych podtekstów religijnych. Zamiast postępowania zgodnie z ustaloną strukturą działania, programy stosujące metody alternatywne wykorzystują podejście oparte na logice, która pomaga poradzić sobie z wyzwaniami, przed jakimi stają ludzie chorzy w trakcie rekonwalescencji.

PROGRAM AFTER CARE, CZYLI POGŁĘBIONA PSYCHOTERAPIA UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU

Podobnie jak w przypadku każdego uzależnienia, powrót do zdrowia po chorobie alkoholowej wymaga, aby osoba po rekonwalescencji stosowała zasady nabyte podczas leczenia w swoim codziennym życiu. W celu osiągnięcia wyników długoterminowych, stosuje się pogłębioną psychoterapię, a także zachęca chorego do korzystania z grup wsparcia. W zakres opieki nad rekonwalescentem wchodzi poradnictwo i pomoc w pozostaniu w długotrwałej abstynencji.

tagi:
2018-09-13 12:22:40

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x