Ergonomia – ważny czynnik dobrego samopoczucia w pracy biurowej

Praca biurowa większości ludzi kojarzy się z wygodnym siedzeniem przed komputerem. Jest to tylko po części prawdziwe stwierdzenie, ponieważ taki rodzaj pracy nie zawsze należy do wygodnych, mało tego – niewłaściwie wyposażone miejsce może w przyszłości nieść ze sobą problemy zdrowotne, które będą wymagać leczenia i późniejszej rehabilitacji.

Odpowiednie oświetlenie, wygodny, a przede wszystkim dobrze wyprofilowany fotel, monitor ustawiony na odpowiedniej wysokości – to tylko niektóre z podstawowych elementów ergonomii, jakie muszą być zachowane na każdym stanowisku pracy. Dzięki nim pracownik nie tylko czuje się dobrze, ale wykonuje też swoje obowiązki należycie oraz efektywnie.

Nieprawidłowo przygotowane miejsce pracy źródłem schorzeń

Wedle badań przeprowadzonych przez Ergotest w 2015 roku tylko 2% stanowisk pracy w Polsce spełnia normy ergonomii. Z kolei ponad 51% miejsc jest niezgodna z prawem i nie zapewnia podstawowych norm dotyczących ergonomii, a tylko 47% spełnia je częściowo. Zbyt duże zagęszczenie komputerów w jednym pomieszczeniu, niewłaściwa wysokość biurek oraz foteli, złe ustawienie monitora wymuszające skręt sylwetki oraz brak prawidłowego oświetlenia to najczęściej popełniane błędy, które nie zapewniają odpowiednich warunków pracownikom.

Wszelakie uchybienia od standardowych norm prowadzą do schorzeń, takich jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, osłabienie wzroku prowadzące do krótkowzroczności. Dlatego utrzymanie właściwej pozycji przed komputerem jest tak ważne dla zachowania nienagannego stanu zdrowia.

Nie tylko regulowany fotel, ale także biurko

Wiele osób uważa, że na stanowisku pracownika biurowego jedynym elementem, który podlega regulacji, jest fotel – nic bardziej mylnego. Współcześnie miejsce pracy w biurze coraz częściej powinno być zaopatrzane również w biurka posiadające regulację wysokości. Takie modele oferuje m.in. firma AJ Produkty. Regulowane biurko to idealne rozwiązanie dla osób niewysokich, w ich sytuacji ustawienie samego fotela może okazać się bowiem nie wystarczające. Należy pamiętać, że stopy pracownika muszą w całości opierać się na podłożu, a nie tylko ich część. Sam fotel natomiast powinien być usadowiony na pięciu kółkach, posiadać wygodne regulowane podłokietniki, być obrotowy i oprócz możliwości ustawienia wysokości siedziska powinien również posiadać regulację samego oparcia.

Dodatkowe elementy podnoszące komfort pracy

Nie tylko fotel oraz biurko jako najważniejsze elementy stanowiska pracy mają znaczenie. Ważnymi gadżetami, którymi można doposażyć swoje miejsce pracy, są: maty chroniące podłogę przed zniszczeniami, śladami kół czy butów, podnóżki z regulacją wysokości pozwalające odpoczywać naszym nogom podczas wykonywania zadań, czy też podpora przedramienia zmniejszająca napięcie nadgarstka. Te i inne artykuły znaleźć można w wyspecjalizowanych sklepach, takich jakAJ Produkty.

Na uciążliwy hałas najlepsze są ekrany i panele dźwiękochłonne

Dla pracownika biurowego bardzo istotnym elementem jest cisza. Hałas zalicza się do jednych z najbardziej uciążliwych czynników podczas wykonywanych zajęć. Prowadzi on do osłabienia koncentracji, a co za tym idzie – do obniżenia efektywności wykonywanych obowiązków, jak również do znacznego zmęczenia organizmu. Rozwiązaniem na te niedogodności są przestawiane ścianki działowe lub panele dźwiękochłonne, które mogą być montowane na ścianach, aby niwelować odgłosy pochodzące z zewnątrz lub innych pomieszczeń, jak i takie, które służą jako tablice informacyjne dla pracowników i jednocześnie redukują pogłos.

Ergonomia miejsca pracy jest również zależna od nas samych, dlatego jeśli pracujemy przez 8 godzin wyłącznie z komputerem, to bardzo ważnym jest, aby wedle zasad BHP raz na godzinę robić 5-minutową przerwę. Jest to regulacja zapewniona przez prawo, która pozwoli odpocząć naszemu wzrokowi, a także mięśniom i kościom oraz dotlenić odpowiednio organizm, aby w pełni gotowym wrócić do wykonywania dalszych obowiązków.

tagi:
2018-09-25 08:07:00

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x