Arsenał na Steblowie m.in. 100 ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych

Ponad 100 ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych, granaty, zapalniki i pociski różnych kalibrów to tylko część przedmiotów, które zabezpieczyli lublinieccy policjanci przy udziale saperów z KWP w Katowicach. Arsenał, 52-letni mieszkaniec miasta przechowywał na terenie swojej posesji. W jaki sposób mężczyzna wszedł w posiadanie znacznych ilości sprzętu i czy stanowił on realne zagrożenie, wyjaśni prowadzone pod nadzorem prokuratora śledztwo.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu pozyskali informację o materiałach wybuchowych i broni będących w posiadaniu jednego z mieszkańców miasta. W piątek przed południem, wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach udali się do miejsca zamieszkania 52-latka. Do akcji zaangażowano także przewodnika psa i jego czworonożnego partnera z KMP w Zabrzu. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, przed przeszukaniem, teren na którym miały być wykonane czynności zabezpieczono przed dostępem osób trzecich. Na miejsce zadysponowano także zespół pogotowia ratunkowego i strażaków. Kilka naście minut po rozpoczęciu poszukiwań niebezpiecznych przedmiotów, policjanci ujawnili niewiadomego pochodzenia zapalniki. Decyzją dowódcy Zespołu Minersko –Pirotechnicznego z terenu pobliskiej firmy ewakuowano 13 osób. Końcowy efekt przeszukania to zabezpieczone ponad 100 ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych, zapalników wojskowych, pocisków różnego kalibru oraz granaty przeciwpancerne. Przedmioty mogące zawierać materiały wybuchowe przekazano saperom, natomiast pozostałą część arsenału zabezpieczono do dalszych badań. Biegli z zakresu broni i amunicji określą czy zabezpieczone przedmioty miały wartość bojową oraz czy stanowiły realne zagrożenie dla osób postronnych. Przedmiotem ustaleń śledczych będzie natomiast ustalenie czy posiadanie poszczególnych elementów jest zgodne z prawem oraz sposobu w jaki wszedł w ich posiadanie 52-latek. Szczegółowe okoliczności związane z tym zdarzeniem, wyjaśni prowadzone pod nadzorem prokuratora śledztwo.

Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego amunicję, broń lub niewybuch. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

tagi:
2018-10-01 10:15:04 KPP Lubliniec

Galeria: Arsenał na Steblowie

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x