Międzynarodowe usługi kurierskie- co musisz o nich wiedzieć?

Nadawanie i odbieranie paczek stało się codziennością. Każdego dnia dostarczane są w ogromnych ilościach przez licznych przewoźników. O ile w przypadku wysyłki międzymiastowej nie zachodzą żadne wątpliwości, o tyle międzynarodowe usługi kurierskie mogą rodzić pewne pytania, zwłaszcza że nierzadko wiążą się z procedurami celnymi. Co zatem trzeba o nich wiedzieć?

Unia celna i wymagane procedury

Traktat o funkcjonowaniu UE jasno określa zasady importu i eksportu towarów. Zgodnie z jego zapisami importowe, jak również eksportowe opłaty celne pomiędzy państwami członkowskimi są surowo zabronione. W związku z tym, że nasz kraj także obejmuje unia celna, nie musimy ponosić żadnych dodatkowych opłat z tytułu cła. Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku towaru wywożonego poza Unię Europejską. Wówczas konieczne będzie dopełnienie wszystkich procedur celnych. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli mamy zamiar wysłać przesyłkę o jasno określonej wartości handlowej, to zachodzi wymóg dołączenia do niej faktury handlowej. Dane, które się w niej znajdą, muszą być takie same, jak w liście przewozowym. Wśród nich znajduje się m.in. numer listu przewozowego, warunki dostawy, waga netto wysyłanego towaru, jak również dane nadawcy oraz odbiorcy. Co więcej, obowiązkowe będzie wypełnienie szczegółowego opisu wysłanego produktu. Opis ten powinien być załączony w dwóch wersjach: polsko- oraz anglojęzycznej. Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku towaru, który nie ma wartości handlowej, czyli prościej mówiąc, nie jest wysyłany jako efekt transakcji sprzedaży, dotyczy to wiec głównie podarunków osobistych. Zamiast faktury handlowej, dołączyć do przesyłki trzeba fakturę pro-forma. Warto dodać też komentarz, że cena widniejąca na fakturze ma posłużyć jedynie celom odprawy celnej.

 

Jak wybrać międzynarodową firmę przewozową?

Nie każda z firm zajmuje się przewozem międzynarodowym. Zdecydowana większość z nich skupia się na dostarczaniu paczek w obrębie jednego kraju. Są jednak i takie, które swoje usługi zawężają do wybranych państw. Na takiej zasadzie działa m.in. speedpack.com.pl, czyli przewoźnik, dostarczający paczki z Polski na Wyspy Brytyjskie. Korzystając z jego usług możemy wysłać paczkę m.in. do Anglii czy Irlandii. W takim przypadku nie ponosimy żadnej dodatkowej opłaty, ponieważ Wielka Brytania nadal pozostaje jeszcze formalnym członkiem Unii Europejskiej.

Wybierając firmę przewozową, warto dokładnie zapoznać się z jej regulaminem. To właśnie przewoźnik odpowiada bowiem za dostarczenie paczki w nienaruszonym stanie. Jeżeli ulegnie ona uszkodzeniu, to należy nam się odszkodowanie. W regulaminie możemy znaleźć kwotę, do której przewoźnik zgadza się je przyznać. W przypadku, gdy wartość przesyłki jest większa, może się okazać, że nie przysługuje nam wypłata odszkodowania, dlatego dobrze pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, zwłaszcza gdy wysyłamy paczkę za granicę.

tagi:
2018-10-12 11:29:33

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x