Jak zwiększyć zdolność kredytową?

31 października 2018, godz. 8:15
Udostępnij: Kopiuj link

Na zdolność kredytową wpływ ma niewątpliwie wiele czynników, które w pierwszym momencie mogą wydawać się nieistotne. W praktyce odgrywają one jednak dużą rolę. Zaliczyć można do nich między innymi dbałość o historię kredytową w bazach dłużników czy rezygnację z karty kredytowej bądź kredytu odnawialnego.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Czy zdolność kredytowa jest najważniejsza przy zaciąganiu zobowiązań?  Zazwyczaj to głównie od niej zależy pozytywna decyzja kredytowa placówki bankowej. Istnieje jednak wiele sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej. Zalicza się do nich między innymi:

 

  • dbałość o historię kredytową w bazach dłużników,

 

  • sprawdzanie swojej zdolności kredytowej,

 

  • rezygnacja z karty kredytowej oraz kredytu odnawialnego,

 

  • korzystanie z kredytu konsolidacyjnego,

 

  • nadzorowanie domowego budżetu,

 

  • znalezienie poręczyciela,

 

  • skorzystanie z kredytu refinansowego,

 

  • wybór stałych rat,

 

  • wkład własny przy kredycie hipotecznym.

 

Potencjalny kredytobiorca powinien wziąć pod uwagę fakt, iż każde zobowiązanie finansowe, również pożyczka na raty obniża zdolność kredytową. Dlaczego? Każdy dług w oczach banku lub firmy pożyczkowej obciąża budżet spłacającego.

Bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na poprawę zdolności kredytowej jest jej kontrolowanie. Co to oznacza? Kredytobiorca może skorzystać z ogólnie dostępnego kalkulatora zdolności kredytowej. Pozwoli on na wstępną kalkulację możliwości finansowych. Dzięki takiej opcji, potencjalny kredytobiorca będzie mógł zdecydować czy zaciąganie zobowiązania finansowego jest dobrym rozwiązaniem.

 

Zwiększenie zdolności kredytowej jest również związane z rezygnacją z karty kredytowej i kredytu odnawialnego. Stanowią one dla kredytobiorcy obciążenie finansowe, które należy regulować w odpowiednich terminach. Podczas wyliczania zdolności kredytowej, placówki bankowe doliczają od 3 do 5 proc. wartości otrzymanego limitu do miesięcznych rat.

 

Kredyt konsolidacyjny sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej

 

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny to produkt, który ma na celu połączenie rat wszelkich zobowiązań kredytobiorcy w jedną miesięczną ratę. Jeżeli uregulowanie poprzednich kredytów czy pożyczek nie jest możliwe w danym momencie, kredyt konsolidacyjny pozwoli na wydłużenie okresu spłaty wszelkich zobowiązań finansowych.

 

Ten rodzaj kredytu zmniejsza wysokość miesięcznych rat. Tym samym wpływa na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.

 

Czynniki wpływające na poprawę zdolności kredytowej

 

Istotnym elementem, który ma wpływ na poprawę zdolności kredytowej, jest kontrola domowego budżetu. Placówki bankowe nie stawiają tego czynnika jako warunek konieczny przy udzielaniu kredytu.Kontrola domowego budżetu pozwoli jednak na polepszenie płynności finansowej. Jeżeli będzie on wydawał pieniądze tylko na niezbędne rzeczy, jego sytuacja finansowa z pewnością ulegnie zmianie. Dobrym sposobem na kontrolę budżetu jest stworzenie listy. Pozwoli ona na zapisywanie każdej wydanej sumy.

 

Kolejny czynnik, który przyczynia się do polepszenia zdolności kredytowej, to znalezienie poręczyciela. Osoba ta staje się odpowiedzialna za spłatę określonego zobowiązania finansowego w momencie, gdy główny kredytobiorca nie jest w stanie tego dokonać z przyczyn od niego niezależnych.

 

Kredytobiorca, który zaciągnął kredyt hipoteczny i zastanawia się w jaki sposób poprawić swoją zdolność kredytową, powinien skorzystać z kredytu refinansowego. To produkt bankowy, który polega na zamianie dotychczasowego zobowiązania finansowego na nowe z lepszymi warunkami. Należy w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie kredytu refinansowego.

 

Na zwiększenie zdolności kredytowej duży wpływ ma również wybór rat. Kredytobiorca, decydując się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, powinien postawić na raty stałe. Zazwyczaj są one o 20 - 25 proc. tańsze niż w przypadku wyboru kredytu z ratami malejącymi.

 

Co jeszcze może mieć wpływ na poprawę zdolności kredytowej?

 

Kredytobiorca, którego celem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinien mieć na uwadze fakt, iż bardzo ważny jest tutaj wkład własny. Im więcej gotówki dana osoba posiada, tym kwota kredytu będzie niższa. Wkład własny pozwala nie tylko na zaciągnięcie kredytu na krótszy okres, lecz także przyczynia się do poprawy zdolności kredytowej.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu