Czy Lubliniec zna języki obce? Podsumowanie i wyniki konkursu językowego.

Miesiąc temu w Galerii Handlowej Jedenastka, odbyła się II Lubliniecka Giełda Zajęć Pozalekcyjnych. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i była świetną okazją do poznania się, wymiany doświadczeń i rozpoczęcia współpracy pomiędzy różnymi organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, instytucjami czy też podmiotami gospodarczymi. Widzieliśmy wiele form i propozycji na spędzanie wolnego czasu dla wszystkich grup wiekowych, oferowanych w naszym mieście.

 Do swych dyscyplin przekonywali piłkarze, szczypiorniści, badmintoniści, cross-fit’owcy, kluby fitness. Usłyszeliśmy występy artystów zrzeszonych w klubach i sekcjach muzycznych, tanecznych i aktorskich. Do nauki zachęcały szkoły językowe i szkoły programowania a organizatorzy zajęć przyrodniczych, pro-zdrowotnych, członkowie PCK, dietetycy, Ochotnicza Straż Pożarna, „Klub Seniora” również aktywnie promowali swe idee. Dużym zainteresowaniem cieszyły się całodniowe animacje dla dzieci, które przygotował Bajkowy Miś oraz Gabinet Edukacyjno – Terapeutyczny LATAWIEC. Nie zabrakło też Animals'ów i Felis'ów, których działania można było wesprzeć drobnym datkiem. W trakcie imprezy miało również miejsce uroczyste wręczenie Międzynarodowych Certyfikatów CAMBRIDGE grupie prawie 70 tegorocznych laureatów, uczniów SIECI SZKÓŁ JĘZYKOWYCH NACZYŃSCY. Certyfikaty, w asyście państwa Naczyńskich, wręczył Starosta Powiatu Lublinieckiego Joachim Smyła, który również pogratulował uczestnikom odwagi, wiedzy i samozaparcia. Na zakończenie odbył się koncert muzyczny formacji „DYM”, której liderem jest lubliniczanin Kuba Duda. Właściciele Sieci Szkół przygotowali również ciekawy konkurs edukacyjny, promujący naukę języków obcych wśród mieszkańców naszego miasta, jakim był Lubliniecki Test Języka Angielskiego i Niemieckiego. Chętne osoby, biorące udział w Giełdzie Zajęć Pozalekcyjnych, dzieci, młodzież i dorośli otrzymali pisemne testy językowe i w ciągu 30 minut musieli rozwiązać zamieszczone tam zadania. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskiwali punkty, a ich suma określała w przybliżeniu reprezentowany poziom językowy.

Od wielu już lat na świecie obowiązują pewne reguły, według których określa się poziom znajomości języka obcego. Do takiego określania stosuje się zapisy literowe, które wynikają z CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, sześciostopniowej skali opracowanej przez Radę Europy, określającej poziom znajomości języka, uwzględniający mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Według tej skali, POZIOM A1, to poziom początkujący. Osoba na tym poziomie językowym rozumie i potrafi stosować potoczne wyrażenia oraz bardzo proste wypowiedzi na temat konkretnych potrzeb życia codziennego. POZIOM A2 to poziom niższy średnio zaawansowany. Osoba znająca język na poziomie A2 rozumie wypowiedzi i często używane zwroty związane z życiem codziennym. Znajomość języka na poziomie A1 i A2 możemy nazwać PODSTAWOWYM POZIOMEM ZAAWANSOWANIA JĘZYKOWEGO. POZIOM B1, to poziom średnio zaawansowany. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie potrafi radzić sobie w większości sytuacji komunikacyjnych. POZIOM ZNAJOMOŚCI JĘZYKA B2, to poziom wyższy średnio zaawansowany. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka. Znajomość języka na poziomie B1 i B2 możemy nazwać POZIOMEM SAMODZIELNOŚCI JĘZYKOWEJ. POZIOM ZNAJOMOŚCI JĘZYKA C1, to poziom zaawansowany. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie skutecznie i swobodnie potrafi posługiwać się językiem w kontaktach towarzyskich i społecznych, edukacyjnych bądź zawodowych. POZIOM ZNAJOMOŚCI JĘZYKA C2, to poziom Nearly native-speaker level, czyli profesjonalny. Osoba posługująca się językiem na tym poziomie może z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko, co usłyszy lub przeczyta. Znajomość języka na poziomie C1 i C2 możemy nazwać POZIOMEM BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ.

Poziomy znajomości języka według Skali Rady Europy pokrywają się z poziomami egzaminów Cambridge English, które od tylu lat promuje Sieć Szkół Językowych NACZYŃSCY, będąca Centrum Przygotowawczym do Egzaminów CAMBRIDGE. Co roku jej uczniowie, będący mieszkańcami województwa śląskiego i opolskiego, biorą udział w ZAMKNIĘTYCH SESJACH uzyskując Międzynarodowe Certyfikaty Językowe.

W Lublinieckim Teście Językowym dzieci uczestniczące w zabawie, z języka angielskiego i niemieckiego uzyskały poziom A1. Natomiast młodzież i dorośli z języka angielskiego osiągnęli poziom A2+. Najlepiej wypadli uczestnicy testu dla młodzieży i dorosłych z języka niemieckiego, których uśrednione wyniki wskazały poziom B1. Rozrywka była przednia, a wśród uczestników Testu rozlosowano wiele atrakcyjnych nagród niespodzianek, ufundowanych przez podmioty biorące udział w Giełdzie Zajęć Pozalekcyjnych. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejne edycje tej pożytecznej imprezy, której najbliższa odsłona planowana jest na przełom sierpnia i września 2019r. Patronat Honorowy nad imprezą objęli Starosta Powiatu Lublinieckiego Jachim Smyła oraz Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura.

tagi:
2018-11-07 11:03:38

Galeria: II Lubliniecka Giełda Zajęć Pozalekcyjnych. Czy Lubliniec zna języki obce? Podsumowanie i wyniki konkursu językowego.

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x