ZŁOTE LATA W 2018

Stowarzyszenie „Złote lata” od dwóch lat działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lublińcu. Zostało powołane do życia przede wszystkim z myślą o osobach starszych i samotnych, ale także w celu organizowania inicjatyw na rzecz rozwoju społecznego, promocji i organizacji wolontariatu.

W 2018 roku Stowarzyszenie zrealizowało cztery projekty, głównie dla osób starszych, ale także projekt dla rodzin z dziećmi z zakresu ochrony i promocji zdrowia. Funkcjonowanie stowarzyszenia przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pozwala na rozszerzenie oferty działań Ośrodka, a także na organizowanie ciekawych przedsięwzięć nie tylko dla jego podopiecznych, ale chętnych do aktywnego spędzania czasu mieszkańców miasta. Ponadto stowarzyszenie zdobywa środki finansowe na ww. projekty ze źródeł, które są niedostępne dla jednostki organizacyjnej samorządu – jaką jest MOPS .

Zrealizowane projekty to:
1. Cykl zajęć edukacyjnych „Twórczy senior” odbywających się w okresie maj- sierpień 2018. Seniorzy uczestniczyli w 4 edukacyjno- artystycznych warsztatach wyjazdowych do Osikowej Doliny, Zamku w Mosznej, Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu oraz Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, podczas których poznali historię kultury regionalnej, techniki rzemiosła artystycznego, a także samodzielnie tworzyli ozdoby np. z gliny.

2. „Patriotyzm wczoraj i dziś” - projekt realizowany w okresie marzec- czerwiec 2018, którego celem było podniesienie wiedzy lublinieckiej młodzieży na temat symboli narodowych oraz zwiększenie świadomości w zakresie ich wykorzystania poprzez zastosowanie nowatorskiej formy przekazu, jaką był spektakl słowno-muzyczny z elementami multimediów .
Organizując wspólne warsztaty teatralne z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lublińcu, a następnie występując razem na scenie, osoby starsze miały poczucie aktywnego włączania się w życie społeczności lokalnej oraz udziału w ważnym przedsięwzięciu, jakim był spektakl na deskach Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

3. „Dodajmy życia do lat” to szereg działań skierowanych do osób starszych, samotnych, zagrożonych demencją i depresją, które obejmowały warsztaty psycho-edukacyjne z psychologiem, psychiatrą i dietetykiem, warsztaty aktywizujące prowadzone przez młodzież oraz zajęcia z arteterapii z elementami terapii reminiscencyjnej, wyjazdowe warsztaty edukacyjno-rekreacyjne zrealizowane w Pszczynie i Kokotku. Projekt zakończył się uroczystym obiadem i wręczeniem podziękowań uczestnikom projektu w Hotelu Alhar.

4. „Zdrowa rodzina” to projekt realizowany jako cykl 6 spotkań edukacyjno- warsztatowych dla rodziców z zakresu zdrowego żywienia i stylu życia rodzin, zapobiegania nadwadze i otyłości, zwłaszcza u dzieci. W ramach realizacji zadania dietetyk kliniczny sprawdził stan zdrowia najmłodszych uczestników projektu poprzez badania diagnostyczne, skład masy i wagi ciała dzieci i ich rodziców. Rodziny prowadziły dzienniki żywieniowe, które następnie analizowane były przez specjalistę. Każda rodzina otrzymała indywidualne wskazówki dotyczące właściwego odżywiania. Zdobytą wiedzę uczestnicy wykorzystali podczas zajęć praktycznych z dietetykiem przygotowując proste, zdrowe i niedrogie posiłki.

Opisane powyżej projekty to zadania publiczne zrealizowane w ramach otwartego konkursu ofert lub z jego pominięciem i dofinansowane przez Burmistrza Miasta Lublińca, z wyjątkiem projektu „Dodajmy życia do lat”, który dotowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Stowarzyszenie organizuje także zajęcia i warsztaty artystyczne dla społeczności lokalnej stanowiące formę rehabilitacji dla niepełnosprawnych osób starszych z terenu miasta Lublińca, w trakcie których wytwarzane są wyroby sprzedawane nastepniej na kiermaszach, wystawach itp.

„Złote lata” istnieją już dwa lata, dlatego też czynione będą starania, aby stać się organizacją pożytku publicznego i korzystać z przywileju otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stowarzyszenie „Złote Lata”

tagi:
2018-11-16 08:53:42

Galeria: Złote lata w 2018

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x