Reklama Lubliniec Info

Tradycje śląskie według przedszkolaków

W Przedszkolu Miejskim nr 1, kształtowano postawę patriotyczną u przedszkolaków, poprzez obcowanie z kulturą regionu. Tydzień śląski realizowano w myśl hasła: „Śląsk - nasza mała ojczyzna”.

W ramach „Tygodnia Śląskiego”, dzieci zapoznawały się z tradycjami regionu śląskiego, jego kulturą oraz dialektem. Na zajęciach ćwiczyły tańce takie jak „Trojak” czy „Grozik”. Śpiewały śląskie piosenki:, „Miała baba koguta”, „Poszła Karolinka”. Poza tym poznawały gwarę, która dla maluchów z Lublińca była niejednokrotnie niezrozumiałym i zabawnym językiem. Obowiązkowo panie nauczycielki prezentowały literaturę związaną ze Śląskiem, bajki o „Jonku i Gryjtce”, „ Bojka o dziołszce w czerwonyj czopeczce” jak również wierszyki: „Murzinek Bambo”, „Śląski Hilary”. Lektury wzbudziły zainteresowanie i sprowokowały burzę pytań, chociaż jeszcze więcej emocji wywołały warsztaty kulinarne. Pani kucharka przygotowała dla dzieci typowe śląskie potrawy oraz ciasto na kluski, które następnie trzeba było „kulać”. I do tego zadania przystąpiła najmłodsza grupa przedszkolaków – „Promyczki”. Kluski te przedszkolaki ze smakiem zjadły na obiad. Najstarsza grupa „Słoneczka” przygotowała śląską tradycyjną sałatkę warzywną „Szałot”.

Każdego dnia, odwiedzający przedszkole rodzice mogli spróbować pysznego „kołocza”, „pajdy z tustym”, „kompotu z bani’ oraz tradycyjnych wyrobów tj. „krupnioka”, „prezwuszut” i „leberwusztu”.

Uwieńczeniem „Tygodnia Śląskiego” w Przedszkolu Miejskim nr 1 na ul. Słonecznej była wycieczka do Siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, która była ciekawą i ekscytującą przygodą, gdyż oprócz opowieści i zwiedzania można było przymierzyć regionalne stroje. Ponadto nasze przedszkolaki odwiedziła w tradycyjnym śląskim stroju ludowym „Seniorina” z Lublinieckiego Klubu Seniora.

Regionalizm odgrywa bardzo ważną rolę w edukacji młodego człowieka. Poprzez zajęcia z edukacji regionalnej można ocalić od zapomnienia tradycje, zwyczaje i obyczaje, stroje obowiązujące w danym regionie. Warto czynić to od najmłodszych lat.

tagi:
2018-11-28 08:56:29 Katarzyna Staleronka

Galeria: Tradycje śląskie według przedszkolaków

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x