Lubelski rynek pracy

Stopa bezrobocia w województwie Lubelskim wynosi obecnie 7,7%, natomiast w samym Lublinie 5,5% . Tak jak całej Polsce, także i w Lublinie można zanotować znaczny spadek bezrobocia. Tak samo można zauważyć pewną zbieżność, jeżeli chodzi o zawody, których brakuje na rynku pracy.

Nawet jeżeli obecnie można mówić o rynku pracownika, to wszyscy szukający pracy muszą pamiętać o tym, że chęć poszerzania swoich umiejętności jest zawsze mile widziana przez pracodawców (http://lublin.stat.gov.pl/).

Jakich zawodów szukają zatem przedsiębiorcy w Lublinie? Jak podaje Barometr Zawodów (https://barometrzawodow.pl/) najczęściej poszukiwani są absolwenci zasadniczych szkół zawodowych z doświadczeniem. Obecnie notuje się duży deficyt robotników budowlanych, ślusarzy, tapicerów, spawaczy, murarzy i tynkarzy. W sektorze gastronomicznym poszukiwani są kucharze z doświadczeniem, kelnerzy i barmani. W salonach piękności poszukiwane są kosmetyczki, które mogą pochwalić się kilkuletnim stażem oraz dużą ilością specjalistycznych szkoleń i kursów. Na brak ogłoszeń nie mogą narzekać też fryzjerzy. Jeżeli chodzi o absolwentów szkół wyższych to poszukiwani są lekarze, samodzielni księgowi. Także graficy komputerowi mogą przebierać w ofertach. Tutaj problemem mogą być odbyte kursy. Większość osób zgłaszających się na rekrutację w tej branży pokończyła krótkie kursy, natomiast pracodawcy szukają ludzi z szeroką wiedzą, ciekawym portfolio oraz z doświadczeniem. Spory deficyt notuje się także wśród specjalistów ds. nieruchomości. Nie jest to łatwa branża, ponieważ najczęściej wymaga ona prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a wynagrodzenie jest prowizyjne.

Niestety, rynek pracy w Lublinie nie dla wszystkich jest łaskawy. Nadwyżkę kandydatów można zaobserwować wśród animatorów kultury i organizatorów imprez, bibliotekarzy, historyków, politologów, fizjoterapeutów i masażystów, pracowników administracji biurowej, pedagogów czy pracowników d. ochrony środowiska i BHP.

W przypadku trudności ze znalezieniem pracy można skorzystać z pomocy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, który mieści się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie. Po poradę może zwrócić się każdy, niezależnie od tego czy pracujemy, czy jesteśmy bezrobotni. Pracownicy Centrum podpowiadają, jak pokierować swoją karierę, aby znaleźć dobrze płatną pracę odpowiadającą naszym umiejętnościom.

Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Lublinie

tagi:
2018-11-30 11:44:00

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x