Co warto wiedzieć o gwintowaniu?

Jedną z najpopularniejszych metod obróbki skrawaniem jest niewątpliwie gwintowanie, które umożliwia prawidłowe ukształtowanie zarówno gwintów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oczywiście by uzyskać zamierzony efekt, należy najpierw wybrać odpowiednie urządzenie a dopiero wtedy zastanawiać się jakie gwintowniki będą odpowiednie.

Gwint i jego funkcje

Dzięki gwintowaniu można wykonać różne zarysy gwintu an różnych obrabiarkach. Taka obróbka daje bardzo dobre, a zarazem trwałe efekty, gdyż cały proces przebiega przy dużej prędkości. Do głównych zalet gwintowania trzeba zaliczyć przede wszystkim możliwość wykonania trwałego łączenia mechanicznego, jak i możliwość zmiany ruchu obrotowego na postępowy, o ile do obróbki zostaną użyte odpowiednie narzędzia. Najpopularniejsze są gwintowniki i narzynki, których odpowiedni rodzaj można dobrać na technikcnc.pl, gdzie oferowane są najwyższej jakości narzędzia przeznaczone do obróbki skrawaniem. W zależności od potrzeb gwinty mogą być wykonywane poprzez odlewanie bądź walcowanie, tak jak ma to miejsce w przypadku żarówek.

Podstawowe narzędzia do gwintowania

Gwintowanie najczęściej wykonywane jest za pomocą gwintowników, które swoim wyglądem przypominają śrubę, która posiada podłużne rowki, za pomocą których odprowadzane są wióry. Zazwyczaj gwintowniki używane są w kompletach, gdzie znajduje się:
- narzędzie zgrubne, które służy do nacinania gwintu
- narzędzie średnie, które również służy do wykonywania nacięć na gwincie
- narzędzie wykańczające, które nadaje rozmiar gwintowi
Przy wyborze narzędzi należy pamiętać iż zarówno narzynki jak i gwintownice posiadają różne rozmiary, które powinny być wytłoczone na nich. Wykonując gwinty drobnozwojowe ważny będzie również skok gwintu. Wbrew pozorom taka obróbka nie jest wcale trudna o ile weźmie się pod uwagę zasadę iż średnica gwintowanego otworu musi być większa niż średnica gwintownika gdyż podczas obróbki występuje zjawisko spęcznienia materiału.

Jakie są rodzaje gwintowania?

Gwintowanie można podzielić na trzy rodzaje:

- gwintowanie ręczne, gdzie głównymi narzędziami są właśnie narzynki. Do wykonania gwintu wewnętrznego niezbędne będą również gwintowniki oraz gwinciarki
- gwintowanie maszynowe, które wykonywane jest przy użyciu specjalnych maszyn takich jak tokarka, frezarka oraz szlifierka do gwintów
- gwintowanie za pomocą plastycznej obróbki. Polega ona na wgniataniu tworzywa przy użyciu walcarek do gwintów. Taki rodzaj obróbki może być wykonywany również za pomocą walcowania. Taka metoda jest najmniej popularna.

Sprawdziany do gwintów

Oczywiście przed wyborem sprawdzianu trzeba koniecznie sprawdzić jego jakość oraz do jakich pomiarów jest przeznaczony, bo w tej kwestii jesz szeroki wybór. Chcąc precyzyjnie sprawdzać każdy typ otworów warto nabyć sprawdziany tłokowe.

tagi:
2018-12-04 08:54:27

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x