Reklama Lubliniec Info

Tydzień kreatywność i preorientacji zawodowej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie.

Koniec listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie upłynął pod znakiem Kolorowego tygodnia. Jest to coroczne działanie profilaktyczne, które odbywało się tym razem pod hasłem kreatywność i świadomość własnych predyspozycji, w tym zawodowych. Uczniowie w ciągu paru dni uczestniczyli w licznych warsztatach, które miały na celu pokazanie im jak największego wachlarza zawodów i możliwości realizacji siebie.

W poniedziałek młodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez Teatr Chrząszcz brzmi w Trzcinie z Chorzowa. Z myślą o uczniach starszych klas zorganizowano spotkanie z przedstawicielami następujących grup zawodowych; lekarzem Karolem Kukowką, ratownikiem medycznym Krzysztofem Olszakiem, fotografem Olą Szczygieł, wizażystką Agnieszką Just, lektorem Anną Adamczyk. Wszyscy działali pod wspólnym mianownikiem Stowarzyszenia MONTOWNIA z prezesem zarządu na czele - panią Katarzyną Ochman- Sozańską.

Nawiązana współpraca z panią Anną Trzepizur - Stowarzyszenie Ścieżka Marzeń zaowocowała wtorkową wizytą kolejnych ciekawych osób, które z wielką pasją prezentowały wykonywane przez siebie zawody:
informatyk, logistyk i kelner - przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu pod okiem pań Katarzyny Myrcik i Marioli Strzoda, trener personalny, instruktor sportu - Agnieszka Kondracka, doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich - Katarzyna Lewandowska, położna - Magdalena Paus, dyrektor Banku BGŻ BNP Paribas - Sylwia Zaborowska - Puzoń, grafik komputerowy - Marta Gadaszewska, cukiernik w Piekarni Michała Łubowskiego - Marta Jędrusik i Agnieszka Łuczak, terapeuta zajęciowy - Anna Trzepizur.
Na nasze zaproszenie odpowiedzieli również:
policjant - Michał Sklarczyk, strażak - Ryszard Sobala, nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych z Lublińca Jadwiga Gąsior, Katarzyna Stemarowicz i Aleksandra Koszarek wraz z uczniami prezentując zawody cukiernik oraz fryzjer, konsultant, menedżer HR, doradca zawodowy - Anna Głąb, w imieniu dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasza Białasa - Rafał Podgórski i Krzysztof Delfin oraz psycholog szkolny - Małgorzata Wojsa.

Środa była dniem spędzonym wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk. Na terenie siedziby zespołu, uczniowie klas starszych zapoznawali się z pracą artysty, uczestniczyli w warsztatach wokalnych i tanecznych, zapoznali się z pracą oświetleniowca oraz charakterem pracy w kostiumerii. Uczniowie klas czwartych i piątych, na terenie szkoły, uczestniczyli w zajęciach tanecznych i poznawali podstawy narodowych tańców polskich. Klasy najmłodsze gościły rodziców, którzy przyszli opowiedzieć o swoim zawodzie.

Czwartek był dniem spędzonym warsztatowo wspólnie z panią Dorotą Zawadzką, znanym psychologiem rozwojowym. Pani Dorota poprowadziła z uczniami w trzech grupach wiekowych spotkania na temat: ,,Kraj Lewandowskich, Chodakowskich i YouTube -
o wymarzonych zawodach”. Rozmawiała z uczniami naszej szkoły również o prawach dzieci. W godzinach popołudniowych odbyło się także spotkanie z p. Dorotą dla chętnych rodziców pt. Żeby im się chciało chcieć - jak skutecznie motywować dziecko.

Piątek był dniem nastawionym na kreatywność uczniów. Tego dnia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz kreatywności. W trakcie kiermaszu uczniowie mogli poznać tajniki “lampy lawy”, cieczy nieniutonowskiej, stworzyć własnego slima, malować na folii, poskakać w gumę, układać kostkę rubika, pograć w grę kreatywną, zrobić origami czy stworzyć klasowe drzewo mocy.

Uczniowie naszej szkoły byli zachwyceni zajęciami jakie przygotowali dla nich wszyscy zaproszeni goście. Mamy nadzieję, że to działanie pomoże im w przyszłości podejmować trafne wybory.

Jesteśmy wdzięczni Wójtowi Gminy Koszęcin p. Zbigniewowi Seniów za patronat i wsparcie w realizacji spotkania z p. Dorotą Zawadzką. Dyrekcji i pracownikom Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk za przeprowadzenie warsztatów dla uczniów i przygotowanie zwiedzania siedziby zespołu przez p. Dorotę Zawadzką.
Wszystkim zaangażowanym w realizację podjętych działań, z uwzględnieniem rodziców - serdecznie dziękujemy!
Kłaniamy się raz jeszcze wspaniałym i bezinteresownym gościom.

Oj działo się! Zobaczcie sami :)

Przygotowały: Dorota Kała - Kubisz, Karolina Goniwiecha, Agata Balwierz

tagi: Koszęcin
2018-12-04 13:31:42 Dorota Kała - Kubisz, Karolina Goniwiecha, Agata Balwierz

Galeria: Tydzień kreatywność i preorientacji zawodowej

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x