Kiedy zabrać psa do okulisty?

Okulistyka weterynaryjna to stosunkowo młoda dziedzina, przez co niewiele klinik ma w swojej ofercie opiekę odpowiedniego lekarza weterynarii.Jak powinniśmy jako właściciele dbać o oczy naszych pupili i jakie objawy powinny być dla nas bezwzględnymi sygnałami do udania się po pomoc do specjalisty?

Jakie sygnały powinny zasugerować nam, że czas zabrać psa do gabinetu okulisty weterynaryjnego?

Pierwszym z sygnałów, który powinien zasugerować nam, że czas zabrać psa do gabinetu okulisty weterynaryjnego (który zajdziemy np. w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej), jest z pewnością po prostu pocieranie przez zwierzę oczu łapami lub ocieranie pyskiem mebli. Sugeruje to, że pies odczuwa dyskomfort – swędzenie, pieczenie lub po prostu ból – w obrębie oczu. Zwykle wiąże się z tym kolejny istotny objaw, jakim jest pojawienie się wydzieliny wypływającej z oczu zwierzęcia, najczęściej w wewnętrznych kącikach. Zarówno nadmierne łzawienie, jak i wystąpienie ropnych wycieków czy innych wydzielin, które gromadzą się w okolicy oczu lub pozostawiają ślady na sierści powinno być dla nas automatycznym znakiem, że czas na wizytę u lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu narządu wzroku. Objaw ten jest bowiem związany z takimi chorobami jak zapalenie spojówek lub zespół suchego oka. Ropny wysięk z oczu może być też symptomem infekcji bakteryjnej, która nieleczona może doprowadzić nawet do ślepoty.

Czy wydzielina zawsze powinna nas zaniepokoić?

Nie zawsze jednak wydzielina pojawiająca się w okolicy oczu musi być powodem do niepokoju. Podobnie jak u nas, również u naszych pupili od czasu do czasu w wewnętrznych kącikach oczu znajdziemy zaschniętą wydzielinę, zwaną niekiedy „śpioszkami”. Śpioszki te – co zresztą sugeruje ich nazwa – pojawiają się zwykle rano, po przespanej nocy. Nie są one niczym niepokojącym, a ich pojawienie się związane jest wyłącznie z naturalnymi procesami samooczyszczania gałki ocznej podczas snu. Dlatego też jeśli u naszego psa wydzielinę w kącikach oczu zauważamy wyłącznie po dłuższej drzemce, a jej ilość jest dość niewielka, nie mamy się czym martwić. Wystarczy delikatnie wyczyścić sierść przylegającą do kącika oka za pomocą wacika nasączonego specjalnym płynem przeznaczonym do pielęgnacji psich oczu.

Kolor spojówki

Wydzielina z oczu to jednak nie jedyny czynnik, którym powinniśmy się sugerować, badając stan zdrowia oczu naszego psa. Innym objawem, na który należy zwrócić uwagę podczas cotygodniowego domowego badania wzroku, jest kolor spojówki. Powinna ona być zaróżowiona, ale nie czerwona ani biała. Czerwone spojówki są bowiem symptomem zapalenia tej części oka, a spojówki białe mogą sygnalizować co prawda nie chorobę oka, lecz inne poważne schorzenie, jakim jest np. anemia. Aby sprawdzić, jaki kolor ma spojówka naszego psa, wystarczy delikatnie za pomocą kciuka odciągnąć dolną powiekę.

tagi:
2018-12-11 12:02:19

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x