Olej z kryla – na ratunek sercu

Od lat głośno o zbawiennym wpływie wyjątkowo wartościowych w swym działaniu kwasów omega-3, które rzekomo przyczyniają się do podniesienia odporności organizmu, koją zszargane nerwy, wzmacniają mięsień sercowy oraz polepszają pracę układu krwionośnego. Czy to jednak faktycznie prawda? Liczne badania naukowe zdecydowanie potwierdzają od dawien dawna popularyzowane dobroczynne właściwości wspomnianych kwasów. Jednym z najbardziej powszechnych okazuje się natomiast m.in. olej z kryla, który wprowadzony do codziennego, zbilansowanego jadłospisu, jako suplement stałej diety, potrafi zdziałać cuda. Jakie? O tym poniżej.

Zawartość cennych składników

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że w oleju z kryla jest mnóstwo kwasów omega, lecz nie są to klasyczne związki, jakie występują w rybim oleju pełnym trójglicerydów czy etyloestrów. Tu mowa o fosfolipidach stanowiących niesamowicie istotny składnik strukturalny wszystkich komórek żywych. To one także wchodzą w skład błon komórkowych. Znajdujące się w krylu antarktycznym kwasy tłuszczowe odznaczają się dość wolnym, ale co za tym idzie również bardzo stabilnym wzrostem ich poziomów we krwi. Analizy wskazują, że ten proces może zająć nawet i pół doby, więc automatycznie zwiększa się też ich wykorzystanie przez organizm. Ponadto, olej z kryla posiada naturalną astaksantynę uchodzącą za jeden z najmocniejszych na dziś dzień antyutleniaczy pozwalających skutecznie wyeliminować wolne rodniki. Poprzez regularną suplementację solidnymi preparatami na bazie omawianego składnika typu specyfiki od Swanson, można stworzyć prawdziwą barierę ochronną dla organizmu, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, przypadki wystąpienia ataku serca, czy choroby niedokrwiennej. Co więcej, olej z kryla zmniejsza poziom złego cholesterolu, a także zapobiega procesom starzenia się skóry. Potęguje on z kolei osłonę przeciw wpływom szkodliwego promieniowania UV oraz  chroni oczy.

Niepozorny skorupiak

Wydaje się, że zamiast faszerować się suplementami diety – niezależnie od tego czy certyfikowanymi jak te od Swanson, czy dostępnymi na wyciągnięcie ręki w pierwszej lepszej drogerii, klasycznym supermarkecie, bądź dowolnej aptece – lepiej jest sięgnąć po kwasy omega-3 zawarte w produktach żywnościowych. Akurat w przypadku oleju z kryla nie do końca jest to lepszy wariant, a wszystko dlatego, iż omawiany składnik zawiera wymieniane już we wcześniejszym akapicie fosfolipidy, a te wchłaniają się dużo lepiej niż kwasy tłuszczone z ryb. A zatem zdrowa i atestowana suplementacja, oparta na dawkowaniu zgodnym z zaleceniami producenta, jak najbardziej jest wskazana i może przynieść zadowalające skutki w dość krótkim czasie jej stosowania.

tagi:
2018-12-19 11:51:22

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x