Najlepszy sprzęt wędkarski do połowu sumów – jakie akcesoria wybrać?

Sum przez wielu wędkarzy jest uznawany za króla polskich rzek, a jego złowienie jest marzeniem praktycznie każdego adepta wędkarstwa. Nie jest to jednak proste zadanie, gdyż sum jest nie tylko dorodną rybą, ale także bardzo waleczną. Do jego złowienia konieczne jest więc wyposażenie się w odpowiedni sprzęt wędkarski, który sprosta temu wymagającemu zadaniu. W jaki sprzęt wędkarski powinniśmy się zaopatrzyć, aby nasze szanse na złowienie dorodnego suma były jak największe?

Sprzęt wędkarski do łowienia sumów – wędka i kołowrotek

Wędka, którą wykorzystamy do złowienia suma powinna posiadać bardzo wytrzymałą konstrukcję po to, aby ryba podczas walki nie złamała jej. Dla wędkarzy łowiących metodą gruntową najlepszym wyborem będzie trwała i odporna na uszkodzenia wędka wyposażona w wędzisko węglowe o długości przynajmniej 3 m i 350 g wyrzutu. Ci z kolei, którzy będą łowili metodą żywcową powinni wyposażyć się w wędkę o długości 2,5-3 m i wyrzucie 300-400 g. W metodzie spinningowej z kolei najlepiej sprawdzi się wędka 2,75-3 m z 30-60 g wyrzutu.

Nie mniej istotnym aspektem jest wybór odpowiedniego kołowrotka. Najlepiej do połowu sumów sprawdzi się sprzęt wędkarski, którego podzespoły wykonane będą z metalu, gdyż tylko one będą w stanie sprostać konfrontacji z żywotnym sumem. Kołowrotek powinien być więc masywny, wytrzymały oraz dodatkowo wyposażony w precyzyjny hamulec.

Dodatkowy sprzęt wędkarski i akcesoria – przypon, haczyki i kotwice do łowienia sumów

Wędkarze, którzy planują łowienie sumów, zamiast tradycyjnej żyłki powinni postawić na plecionkę. Jest ona, co prawda, droższa od żyłki, ale za to bardziej wytrzymała. Wybór odpowiednich parametrów przyponu zależy w dużej mierze od wybranej przez nas metody połowu.

W metodzie żywcowej najlepiej sprawdzi się bowiem przypon mierzący 30-40 cm z obciążeniem co najmniej 40 kg i wykonany z kevlaru. W przypadku metody gruntowej wystarczająca okaże się plecionka o długości 20 cm i wytrzymałości 18-22 kg. W metodzie spinnigowej z kolei warto wykorzystać tzw. stalkę.

Haczyki oraz kotwice do połowu sumów najlepiej wybierać wykonane z hartowanej stali. Haki muszą być dodatkowo odpowiednio zaostrzone, aby zapewniały dobry hol ryby oraz porządne zacięcie. Kotwica jest elementem dodatkowym, który możemy wykorzystać lub nie podczas łowienia sumów.

Odpowiedni ciężarek i sygnalizator brania do połowu sumów

Przy łowieniu sumów bardzo istotna jest prawidłowa ocena głębokości wody. W tym celu możemy wykorzystać ciężarek gruntowy. Nie powinien być on jednak zbyt ciężki, aby nie utrudniał holowania ryby. Najlepiej do połowu sumów sprawdzi się ciężarek o wadze ok. 150 g.

Przydatnym akcesorium przy połowie sumów będzie także sygnalizator brania, który pozwoli nam oddalić się od wędki oraz poinformuje, kiedy ryba połknie przynętę. Warto się w niego zaopatrzyć szczególnie jeśli planujemy połowy nocą.

Partnerem artykułu jest sklep BOLW oferujący: sprzęt wędkarski - więcej na BOLW.pl.

tagi:
2018-12-31 07:26:34

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x