Przedłużenie okresu używaniu odzieży roboczej

O częstotliwości przydzielania pracownikom odzieży roboczej decyduje zazwyczaj pracodawca, uwzględniając przy tym specyfikę miejsca pracy, a więc czynniki brudzące i mogące niszczyć ubranie. Czy jest możliwe, aby przedłużyć okres jej użytkowania? Co mówią na ten temat przepisy Kodeksu Pracy?

Odzież robocza a przedłużenie okresu jej użytkowania
W przepisach prawa pracy nie jest określone, na jaki czas ma wystarczać dana odzież robocza, choć w niektórych przypadkach – na przykład obuwia ochronnego – sam producent może decydować o terminie przydatności do użytku. Jest także oczywiste, że gdy odzież robocza traci swoje cechy ochronne, ulegnie uszkodzeniu lub defektom uniemożliwiającym jej stosowanie, wówczas pracodawca powinien wyposażyć pracownika w jej sprawny egzemplarz.

Nie ma przeciwwskazań do przydzielenia pracownikowi używanej odzieży roboczej, ale pod warunkiem, że wciąż ma ona odpowiednie właściwości chroniące, jest czysta oraz przeszła przez proces dezynfekcji. Jest to praktyka często stosowana w przypadku osób zatrudnianych krótkotrwale, na przykład sezonowo lub dorywczo. Pozwala to pracodawcy na zaoszczędzenie na kosztach związanych z zakupem nowej odzieży roboczej.

Przedłużenie okresu użytkowania odzieży roboczej może nastąpić w sytuacji, gdy odzież ta miała określony czas trwałości lub użytkowania, jednak w tym okresie była rzadko użytkowana lub w ogóle – na przykład pracownik, któremu została przydzielona, przebywał na zwolnieniu chorobowym. Wówczas można przedłużyć czas jej użytkowania o te dni, w których była nieużywana.

Wynajem zamiast zakupu?
Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i nie kłopotać się, warto pomyśleć o wynajmie odzieży roboczej. Firmy, które oferują takie usługi, zawsze dostarczają czystą, spełniającą normy odzież roboczą i odpowiadają za to, aby nadawała się na konkretne stanowiska pracy. Ponadto gdy ulegnie ona uszkodzeniu, wymieniają ją na nową, co pozwala na uniknięcie przestojów w pracy spowodowanych przez oczekiwanie pracownika na odzież roboczą, bez której nie może podjąć swoich obowiązków.
Firmy prowadzące wynajem odzieży roboczej mają w ofercie ponadto wynajem środków ochrony indywidualnej, co również zwalnia pracodawcę z samodzielnego ich wyszukania oraz zakupu.

Dzięki temu rozwiązaniu można skupić się wyłącznie na pracy, mając pewność, że odzież robocza pracowników jest w optymalnym stanie i spełnia wszelkie normy związane z danymi stanowiskami. W dłuższej perspektywie wynajem jest bardziej ekonomiczny niż zakup, ponadto pracodawca nie ponosi kosztów związanych z ewentualnymi naprawami uszkodzonych elementów odzieży roboczej.

Na polskim rynku istnieje kilka firm oferujących taka usługę, a jedną z nich jest np. Lindström. Warto zapoznać się jej z bogatą ofertą – jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla pracodawców. Lindström dba także o konserwację odzieży, raz w tygodniu zabierając ją do czyszczenia.

tagi:
2019-01-04 09:01:46

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x