Opłata za śmieci: możemy zapłacić dwa razy więcej

Opłata za śmieci: możemy zapłacić dwa razy więcej

23 stycznia 2019, godz. 10:48
Udostępnij: Kopiuj link

W czwartek, 24 stycznia odbędzie się sesja Rady Miejskiej. Już dzisiaj wiadomo, że będzie do trudna sesja m.in. ze względu na uchwałę dotyczącą ustalenia nowych stawek za wywóz śmieci. Według projektu opłata ma wzrosnąć prawie dwukrotnie.

W maju 2017 r. przetarg na wywóz odpadów komunalnych wygrała firma Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. z Jaworzna za kwotę 3.441.024 zł. W związku wyłonieniem nowej firmy i wyższą kwotą wynagrodzenia podwyżka była do przewidzenia. Od października została podwyższona opłata za wywóz odpadów z 8 zł na 9,50 zł od osoby w przypadku prowadzenia segregacji śmieci oraz z 16 zł na 19 zł jeśli jej się nie prowadzi. Jutro (24.01) Rada Miejska zadecyduje, aby jeszcze podnieść te opłaty. Według projektu uchwały zaproponowano dalej dwie stawki, ale wysokość podwyżki to prawie o 100%. Projekt uchwały podpisany przez Burmistrza Edwarda Maniurę przewiduje nowe stawki w kwocie 16 zł/osoba przy segregacji odpadów oraz 32 zł/osoba przy oddawaniu odpadów tylko zmieszanych. Podwyżka miałyby obowiązywać już od 1 marca 2019 roku. Pytanie skąd tak znacząca podwyżka już teraz jak aktualna umowa kończy się dopiero w czerwcu br. a nowy przetarg nie został jeszcze ogłoszony.

W sieci mieszkańcy nie kryją swojego oburzenia na ten temat. Nie ma się co dziwić. Część komentarzy dotyczy firmy A.S.A, która w poprzednich latach odbierała śmieci. Firma nie mogła kontynuować współpracy z miastem ponieważ na cztery złożone oferty w przetargu, A.S.A. była najdroższa i to znacząco. Za swoje usługi firma zaproponowała kwotę prawie 5 mln zł, gdzie zwycięska firma z Jaworzna oferowała za 3,4 mln. zł

A tak wyglądają nowe stawki w ościennych gminach na podstawie BIP:

Gmina Herby: 9 zł/16 zł, stawki od 1 stycznia 2019 r.
Gmina Koszęcin: 14 zł/28 zł, stawki od 1 stycznia 2019 r.
Gmina Woźniki 13-17 zł*/30 zł, uchwała z grudnia 2018 r.

*Gmina Woźniki - stawka uzależniona jest od ilości osób zamieszkujących nieruchomość: 17 zł dla 1-2 osób, 14 zł dla 3-6 osób, 13 zł od 7 i więcej osób.

Galeria: Opłata za śmieci: możemy zapłacić dwa razy więcej

Zobacz całą galerię

Komentarze

A
Adam 24 stycznia 2019, godz. 10:35
Zgłoś
śmieci

widać firma z Jaworzna sie przeliczyła, podobnie jak Strachy i gwarantują coraz niższą jakość,kombinują, nie odbierają worków. Wolę zapłacić 16 i mieć czysto przed domem.

P
pysiek 24 stycznia 2019, godz. 8:29
Zgłoś

słuchaj rysiu pysiu, trawa to jest odpad, śmieć, BIO. I miasto ma obowiązek zabierać śmieci z posesji, wszystkie! a kompostownik nie jestem obowiązkiem, jak jesteś starym dziadem, na rencie, masz czas bawić się w kompostownik to twój wybór! ale nikt tak nie musi robić, mogę wstawić nawet 50 worów trawy i miasto MA je zabrać!

R
Ryś 23 stycznia 2019, godz. 20:07
Zgłoś
Trawa

Z odbiorem trawy to mała przesada - mieszkańcy zamiast kompostować to wystawiają po 10, 20 więcej worków - to musi kosztować. Tylko dlaczego wszystkich ?

G
Gerhard 23 stycznia 2019, godz. 14:40
Zgłoś
Buhahaha!

No tak. Wybory za nami i miasto prywatne wraca do "normy".

M
mieszkaniec 23 stycznia 2019, godz. 13:12
Zgłoś

to jest hańba! i to zaraz po wyborach, taki prezencik mały dla wyborców.. żałosne.. jeszcze w dodatku ta firma Strach to kompletne patałachy. podobno również nie bedą odbierać trawy w workach. mamy sobie sami wozic do PSZOK. szczyt szczytow burmistrzu, wielki minus dla ciebie.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu