Rozliczenie roczne drogą elektroniczną – „Twój e-PIT”

„Twój e-PIT” to nowy projekt Ministerstwa Finansów, który zaczyna obowiązywać od 2019 r. Ministerstwu zależy na tym, aby składanie rocznego zeznania podatkowego było dla podatników prostsze i szybsze. Urząd wypełni rozliczenie, a będzie ono dostępne do Portalu Podatkowym.

„Twój e-PIT” – odpowiedź na oczekiwania podatników

Z roku na rok składanie zeznania w formie elektronicznej cieszyło się coraz większą popularnością. Dzięki nowej formie rozliczenia PIT przez Internet w 2019 roku wpływ podatnika na wypełnianie sprawozdania rocznego będzie ograniczony do minimum. Ma to na celu usprawnienie przesyłania informacji oraz wyeliminowanie jak największej liczby błędów. Według zamierzeń Ministerstwa Finansów to urząd wypełni zeznanie podatkowe w specjalnym formularzu. W dalszych krokach będzie ono przedstawione samemu podatnikowi, aby mógł je zaakceptować lub poprawić.

W pierwszym roku funkcjonowania nowego rozwiązania możliwe będzie rozliczanie elektroniczne wyłącznie PIT-37 i PIT-38.

Zasady działania profilu „Twój e-PIT”

Zeznanie podatkowe według najnowszego planu Ministerstwa Finansów będzie wypełniane przez urząd na podstawie informacji przekazanych przez płatników oraz na podstawie zeznań podatkowych za ubiegły rok, w których wskazane zostały odliczenia i ulgi.

1. Wypełnione przez urząd zeznanie podatkowe zostaje udostępnione dla podatnika na Portalu Podatkowym.

2. Podatnik może przejrzeć dokument i wybrać jeden z kilku kroków:

zaakceptować, nie wprowadzając żadnych zmian,

wprowadzić poprawki, np. uzupełnić dokument o ulgę rehabilitacyjną itd., a następnie go zaakceptować,

zrezygnować ze składania rozliczenia w postaci elektronicznej (w takim przypadku musi złożyć zeznanie samodzielnie w wersji papierowej),

nie podejmować żadnych działań – wtedy w ostatni możliwy dzień na rozliczenia, czyli 30 kwietnia, powstały dokument zostanie systemowo zaakceptowany.

Dla kogo „Twój e-PIT” w 2019 roku?

Profil e-PIT będzie się rozwijał przez najbliższe lata. Co roku będzie wdrażana nowa możliwość. W tym roku rozliczenie za pomocą panelu „Twój e-PIT” Ministerstwa Finansów będzie dotyczyło osób, które rozliczają się za pomocą PIT-37 i PIT-38 za rok 2018.

Rozliczenie przez ”Twój e-PIT” – porady

Zaleca się, aby przedstawione na Portalu Podatkowym zeznanie podatkowe zostało sprawdzone przed samoczynnym zaakceptowaniem. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów. W przypadku błędów konieczna bowiem będzie korekta zeznania.

Osoby, które do tej pory nie składały zeznania drogą elektroniczną, mogą odczuwać brak zaufania wobec takiej metody. Trzeba wiedzieć, że nowy sposób składania rocznych zeznań jest jak najbardziej bezpieczny. Dużym plusem jest także szybkość wykonania obowiązku. Zdecydowanie się na rozliczenie elektroniczne pozwoli uniknąć wielu błędów i szybciej wypełnić coroczny obowiązek.

Jak zalogować się do usługi „Twój e-PIT”? Potrzebne jest skorzystanie z aplikacji na Portalu Podatkowym. Jest to możliwe po uwierzytelnieniu za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub poprzez dane autoryzacyjne (dane identyfikacyjne oraz kwota przychodów za poprzedni rok ujęta w deklaracji).

tagi:
2019-01-28 08:31:19

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x