Śmieci: Co nas czeka od marca 2019?

Śmieci: Co nas czeka od marca 2019?

4 lutego 2019, godz. 13:08
Udostępnij: Kopiuj link

Od 1 marca mieszkańcy Lublińca zapłacą więcej za śmieci, o czym już pisaliśmy zaraz po uchwaleniu nowych stawek przez Radę Miejską, ale to nie wszystkie zmiany jakie czekają mieszkańców w temacie śmieci. Zamieszczamy najważniejsze informacje ws. gospodarki odpadów komunalnych.

Najważniejsza informacja dla mieszkańców to oczywiści stawki opłat. Od 1 marca nastąpi ich podwyżka. Mieszkańcy, którzy rozliczają się z Urzędem Miejskim kwartalnie muszą zwrócić uwagę przy kolejnej płatności, bowiem dwa miesiące zapłatą po starej stawce, a jeden miesiąc (za marzec) już wg nowych stawek. 

Do 28 lutego 2019 roku:
- stawka wysokości 9,50 zł miesięcznie od osoby, w przypadku gdy odpady komunalne są zbierane z odbierane w sposób selektywny
- stawka wysokości 19 zł miesięcznie od osoby, w przypadku gdy odpady komunalne nie są zbierane z odbierane w sposób selektywny

Od 1 marca 2019 roku:
- stawka wysokości 16 zł miesięcznie od osoby, w przypadku gdy odpady komunalne są zbierane z odbierane w sposób selektywny
- stawka wysokości 32 zł miesięcznie od osoby, w przypadku gdy odpady komunalne nie są zbierane z odbierane w sposób selektywny

Dla czteroosobowej rodziny podwyżka jest znacząca. Zamiast 114 zł będą musieli płacić 192 zł. 

Nowe stawki nie zmienią się do końca czerwca 2019 r. Możliwe, że w tym roku stawki ponownie zostaną podwyższone. Aktualna umowa obowiązuje bowiem właśnie do połowy roku. W przypadku wyższej kwoty w nowej umowie, mieszkańców będzie czekać kolejna podwyżka.

Przypomnijmy, że każda nieruchomość zamieszkała powinna być wyposażona w co najmniej jeden pojemnik o minimalnej pojemności 120 l. W tym celu określa się pojemność 30 l na osobę w zabudowie jednorodzinnej. Oznacza to, że jeśli w domu jednorodzinnym zamieszkuje 5 osób, gospodarstwo powinno mieć pojemnik na odpady o pojemności min. 150 l.

W celu realizowania selektywnej zbiórki dostarczane będą worki o minimalnej pojemności 80 l w określonej kolorystyce (papier - niebieski, plastyk/metal - żółty; szkło - zielony, bioodpady - brązowy). Ogranicza się ilość worków z odpadami ulegającymi biodegradacji, do jednego worka na każdorazowy wywóz.

Regulamin utrzymania czystości na terenie Lublińca pozwala na odbiór odpadów komunalnych oraz ulegających biodegradacji raz na dwa tygodnie (zabudowa jednorodzinna) lub raz na tydzień (zabudowa wielorodzinna - bloki). Natomiast odpady zbierane selektywnie nie rzadziaj niż raz na miesiąc (zabudowa jednorodzinna) lub raz na dwa tygodnie (zabudowa wielorodzinna - bloki).

Zbiórka odpadów, frakcji:
- przeterminowanych leków i chemikalii,
- zużytych baterii i akumulatorów
- zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
- odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne
- zużytych opon
- odpadów zielonych (trawa, gałęzie)
winny być dostarczane do punktów segregacji wyznaczonych przez Gminę (PSZOK); Zużyte lekarstwa nalezy wrzucać do pojemników znajdujących się z wyznaczonych aptekach, natomiast baterie wrzucać do pojemników znajdujących się w punktach sprzedaży.
Właściciele nieruchomości zamieszkałych mają zagwarantowany wywóz mebli i innych odpadów wielkogabarytowych w terminach wyznaczonych w harmonogramie, nie rzadziej niż dwa razy do roku.

Obowiązkiem deratyzacji podlegają obszary wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, obszary zabudowane budynkami produkcyjnymi, handlowymi i usługowymi. Należą ją wykonać co najmniej jeden raz w roku, nie później niż do 31 października.

Komentarze

J
jak żyć? 7 lutego 2019, godz. 13:21
Zgłoś

i to nie koniec podwyżek :/

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu