Intensywny rok Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” nie zapadł w zimowy sen, chociaż przykryty śnieżną pierzyną zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie wygląda na wyciszone domostwo. Siedziba Zespołu tętni artystycznym życiem, koncepcyjna praca wre, a instytucja przygotowuje się do intensywnego roku działalności. Przed Zespołem kilkanaście miesięcy bogatych w przedsięwzięcia związane z obchodami Roku Stanisława Hadyny, jubileuszem 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki i świętowaniem 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. Wciąż także w kalendarzu wiele koncertów nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości oraz ciekawostka - 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Oprócz licznych występów i działań edukacyjnych, będzie także nowa płyta, wystawy, konferencje naukowe oraz tematyczne spotkania szkół. Będzie się działo!

Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego ubiegłej kadencji, 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny. Uroczyste obchody 100-lecia urodzin swojego założyciela Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował 4 stycznia, koncertem kolęd i pastorałek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wiśle.

W wydarzeniu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Przez cały rok Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaplanował różnorodne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne, które będą formą uczczenia pamięci Stanisława Hadyny i oddania hołdu Jego wieloletniej pracy artystycznej. To także wyraz wielkiego uznania za całokształt twórczości, bezcenny wkład w utrwalanie i tworzenie wartości w kulturze polskiej i europejskiej w zakresie tradycyjnej muzyki ludowej. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się m.in. koncerty w całej Polsce, w tym edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze specjalnym programem nawiązującym do twórczości Stanisława Hadyny. W atrakcyjnej dla młodego widza, multimedialnej formie „lekcji hadynowskiej” artyści Zespołu „Śląsk” będą przypominać najmłodszej publiczności kim był i co po sobie zostawił założyciel Zespołu. Koncerty edukacyjne odbędą się m.in. w szkołach z tzw. Rodziny Szkół Hadynowskich w Chorzowie, Frydku, Piekarach Śląskich, Bystrzycy na Zaolziu i w Warszawie, od lat pielęgnujących pamięć o Profesorze pod egidą Zespołu „Śląsk”. Placówki te będą miały także we wrześniu swoje coroczne spotkanie w siedzibie Zespołu – Zlot Szkół Hadynowskich.

Dla najmłodszych powstaje też specjalna książeczka - opowieść o Hadynie w formie przystępnej dla dzieci.

Twórczość patrona Zespołu zostanie mocno wyeksponowana podczas tegorocznej XXVI edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań będzie przygotowanie utworów Stanisława Hadyny oraz pieśni powstańczych, a to z kolei w związku z obchodzonym 100-leciem wybuchu Powstań Śląskich. Co roku w czerwcu,
w ramach Święta Edukacji Regionalnej, „Śląsk” kładzie także szczególny nacisk na uwypuklanie regionalnych wartości w kształceniu młodego pokolenia. Odbywający się podczas tego przedsięwzięcia finał Konkursu „Edukacja Regionalna w Szkole” będzie poświęcony tematyce życia i twórczości Hadyny. Imprezę współorganizuje od lat Śląskie Kuratorium Oświaty, a w tym roku po raz pierwszy dołączą także instytucje województwa śląskiego, których celem jest upamiętnianie historii naszego regionu.

W Roku Stanisława Hadyny zaplanowano reedycję filmu biograficznego o Profesorze „W pogoni za wiosną” oraz wydanie płyty zawierającej jego najpopularniejsze kompozycje i opracowania muzyczne. Kolekcja przebojów, które nieprzerwanie od blisko 66 lat są w repertuarze Zespołu „Śląsk”, to wizytówka artystów z Koszęcina i część hadynowskiego dziedzictwa, które z taką pieczołowitością pielęgnują. Założyciel Zespołu będzie również bohaterem kilku wystaw, m.in. przygotowywanej przez sam Zespół mobilnej ekspozycji, która będzie prezentowana podczas koncertów i wydarzeń realizowanych przez instytucję. W ramach porozumienia z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wiśle oraz tamtejszym Urzędem Miejskim w przygotowaniu jest wystawa zdjęć z życia i twórczości Hadyny, którą będzie można podziwiać na wiślańskim deptaku.
W koszęcińskim pałacu na ukończeniu są prace nad Salą Pamięci Profesora, która wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym siedzibę Zespołu „Śląsk”.
Hadynie dedykowane będą także konferencje naukowe, realizowane zarówno w porozumieniu z podmiotami zewnętrznymi jak np. Wydziałem Artystycznym w Cieszynie oraz Instytutem Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak i organizowana przez sam Zespół „Śląsk” w swojej siedzibie, konferencja poświęcona stylowi hadynowskiemu w muzyce.

Z ważniejszych koncertów, których bohaterem szczególnym będzie Profesor, należy wymienić koncert w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny (30 sierpnia) czy Trzyńcu na Zaolziu (25 maja) na festiwalu organizowanym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie. Szczególnie ciekawie zapowiada się kameralny koncert z repertuarem wybranych pieśni Hadyny, w wykonaniu artystów Zespołu i zaproszonych gości (Koszęcin, 24 września) czy duże, galowe koncerty „Śląska” podczas Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”, „Święta Śląska” (28-30 czerwca), Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Koszęcinie (2-8 września) oraz w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny podczas dnia jego pamięci (25 września).

Ale Rok Hadyny to nie jedyne święto jakie Zespół „Śląsk” wziął pod uwagę planując przedsięwzięcia na najbliższe miesiące. W ramach Roku Stanisława Moniuszki ustanowionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, artyści w marcu wchodzą do studia nagrań, aby przygotować płytę z twórczością sakralną kompozytora. „Śląsk” już kilka lat temu postanowił przybliżyć melomanom tę nieco mniej znaną twórczość Moniuszki. W swoim repertuarze Zespół ma koncerty na solistów, chór i orkiestrę z mszami łacińskimi Des-dur i Es-dur, „Mszę Piotrowińską” oraz „Litanie Ostrobramskie”. Z okazji jubileuszu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki „Śląsk” przypomni słuchaczom, że ten narodowy kompozytor był nie tylko autorem muzyki operowej i pieśniarskiej, ale także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Znakomite dzieła sakralne Moniuszki nawiązują do muzycznej kultury ludowej i doskonale korespondują z poziomem artystycznym Zespołu „Śląsk”. Koncerty moniuszkowskie w 2019 roku zaplanowano m.in. w Łodzi, Kudowie Zdroju, w częstochowskiej Bazylice Jasnogórskiej czy w Zielonej Górze (we współpracy z Filharmonią Zielonogórską), a nawet w Wilnie. W październiku w ramach Dnia Stanisława Moniuszki w Koszęcinie, „Śląsk” wraz z Centrum Edukacji Artystycznej i Państwową Szkołą Muzyczną w Lublińcu będzie gospodarzem tematycznego spotkania uczniów szkół muzycznych.

Jako instytucja głęboko zakorzeniona w regionie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie aktywnie uczestniczył w celebrowaniu rocznic Powstań Śląskich. Upamiętnienie niepodległościowych zrywów to jedno z ważniejszych zadań na najbliższe trzy lata, a podejmowane przez „Śląsk” działania będą się wpisywały w porozumienie o współpracy w ramach organizacji i popularyzacji obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich, zawarte pomiędzy Marszałkiem Województwa Śląskiego a Wojewodą Śląskim. Znajdujący się w repertuarze Zespołu program z pieśniami powstańców górnośląskich to gotowa oferta do uświetnienia wszelkich uroczystości związanych z Powstaniami. Wydana w 2007 roku płyta pt. „Idą Powstańcy”, zawierająca 19 utworów pochodzących z pierwszej antologii śląskich pieśni powstańczych opracowanej przez prof. Adolfa Dygacza, będzie uzupełniona o nowe utwory w opracowaniach muzycznych Ireneusza Łojewskiego. W siedzibie Zespołu udostępnione zwiedzającym będą także okolicznościowe wystawy przygotowane przez Muzeum Powstań Śląskich czy katowicki oddział IPN. Wszystkie koncerty i wydarzenia dedykowane powstańczym rocznicom będą łączone z kontynuacją obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z tą okazją, w 2019 roku jeszcze nie raz zabrzmi więc patriotyczny program Zespołu pt. „Pieśń o Ojczyźnie”.
W roku 100- lecia wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego planuje się w Koszęcinie zorganizowanie ogólnopolskiego zlotu szkół noszących imię Powstańców Śląskich, Wojciech Korfantego i innych bohaterów tego okresu. Spotkanie zorganizowane w formie kilkudniowego biwaku będzie miało na celu integrację środowiska szkolnego. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach historycznych, edukacyjnych i artystycznych. Organizację wydarzenie zaplanowano na czerwiec 2019 roku w ramach Święta Edukacji Regionalnej
w Zespole „Śląsk”.

„Śląsk” włączy się także w wydarzenia związane z setną rocznicą nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Oprócz dużej trasy koncertowej po Japonii, która odbędzie się na przełomie października i listopada 2019 roku, „Śląsk” wystąpi także dla członków japońskiego chóru „Sakura”, podczas ich majowej wizyty w Polsce. Planowany jest koszęciński koncert polsko-japońskiego duetu: pianistki Miho Kurihara i solisty Zespołu „Śląsk” Piotra Nikla oraz udział artystów Zespołu w wystawieniu japońskiej opery na deskach Opery Krakowskiej.

Jeśli dodać do tego plan koncertów, który już na początku roku szczelnie wypełnia kalendarz, kanadyjsko-amerykańską trasę koncertową (grudzień), premierę nowatorskiego widowiska z udziałem artystów baletu, do muzyki Wojciecha Kilara, pt. „Exodus” (kwiecień), coroczne imprezy plenerowe gromadzące w Koszęcinie wielotysięczną widownię: „Święto Śląska” (czerwiec), Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” (maj), Międzynarodowy Konkurs Powożenia Tradycyjnego o Trofeum Zespołu „Śląsk” (sierpień) czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny (wrzesień) oraz tysiące działań edukacyjnych realizowanych przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej: warsztaty artystyczne (na miejscu i wyjazdowo, dla dzieci i seniorów), letnie szkoły tańców narodowych i tańca współczesnego, warsztaty doskonalące dla nauczycieli i instruktorów, wycieczki, festiwale i przeglądy – otrzymamy obraz niezwykle intensywnego roku w działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. 

tagi:
2019-02-14 09:09:39 inf. prasowa

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x