Informacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu

Zamieszczamy ważną informację wydaną przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Informacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu:

W związku z licznymi niepokojącymi sygnałami jakie docierają do tutejszej komendy z których wynika, że na terenie powiatu lublinieckiego pojawiają się przypadki nieuprawnionych działań polegających na zastraszaniu osób mające na celu wymuszenie zakupu czujników tlenków węgla, czujek dymu itp. urządzeń przez mieszkańców domów jednorodzinnych lub mieszkań - Komenda Powiatowa PSP w Lublińcu informuje, że nie upoważniła żadnego podmiotu do występowania w jej imieniu oraz do zachęcania czy też zmuszania do zakupu takich urządzeń. Z informacji przekazywanych przez mieszkańców powiatu wynika również, że podmioty informują, że zakupienie tych urządzeń jest obowiązkiem i że strażacy będą poddawać kontroli domy oraz mieszkania co jest niezgodne z prawdą.

Zakup urządzeń nie jest obowiązkiem prawnym a jedynie dobrowolną formą podniesienia poziomu bezpieczeństwa w swoim domu.

Komenda Powiatowa PSP w Lublińcu w sezonie zimowym prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” Kampania ta jest skierowana do społeczeństwa, a w szczególności do dzieci i młodzieży oraz do seniorów, składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Jednocześnie należy podkreślić, że zakup urządzeń może a nie musi być zrealizowany u dowolnego dystrybutora lub producenta. Urządzenia te powinny posiadać stosowane dopuszczenie do użytkowania.

Apelujemy więc do mieszkańców, że w przypadku pojawiania się opisanych powyżej sytuacji o zgłaszanie takich przypadków do organów ścigania.

tagi:
2019-02-15 10:24:41 Komenda Powiatowa PSP w Lublińcu

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x