Muszki owocówki

Muszki owocówki

28.02.2019 8:26
Czytanie treści strony dostępne

Pojawiają się szybko i równie szybko można się z nimi uporać. Muszki owocówki zaskakująco sprawnie się rozmnażają i mogą sprawić, że nad miejscem przechowywania owoców zakłębi się czarna chmura latających owadów. Ważne aby działać szybko i zdecydowanie. A jeszcze lepiej zapobiegać niż zwalczać.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Największy problem z jakim musimy się zmierzyć jest brak sezonowości występowania tych małych insektów. Muszki owocówki mogą pojawiać się w każdym miesiącu w ciągu całego roku i uprzykrzać nam domowe czynności. Zwabia je słodki miąższ owoców, a najlepszy jest ten już lekko nadgniwający. Wystarczy delikatne rozcięcie lub pęknięcie skórki jabłka czy innego owocu i po kilku godzinach pierwsze muszki owocówki zaczną swoją ekspansję. Mają również inne wabiki – otwarte wino, przepołowione cytrusy czy inna żywność, która nie została do końca skonsumowana.

Najczęściej pojawiają się w licznej grupie, rzadko pojedynczo. Mają możliwość super szybkiego rozmnażania się, i tak jeden osobnik potrafi złożyć do 100 jaj, z których wylęgną się kolejne małe muszki. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że żywot muszek owocówek nie trwa długo, bo tylko 10 dni, jednak jeśli każde pokolenie sukcesywnie będzie atakować nasze domostwo wtedy ich panowanie może nie mieć końca.

Domowe sposoby walki z muszkami

Metod walki z tymi uporczywymi latającymi owadami jest kilka. Zanim sięgnie się po drastyczne chemiczne środki warto zadbać i kilka drobnych rzeczy, które uniemożliwią ciągłe żerowanie i rozmnażanie.

Należy zadbać aby wszelkie nadgniłe owoce nie leżały „na widoku” muszek. To przyciąga je najchętniej i jeśli takie jedzenie będzie w zasięgu muszek będą one wracały jak bumerang. Kolejną sprawą są resztki jedzenia, które podczas codziennych czynności w kuchni mogły niechcący spaść za lub pod szafki. Takie resztki także są smacznym kąskiem dla muszek owocówek. Warto je zwyczajnie posprzątać. Bardzo prozaiczną czynnością, która także może ograniczyć występowanie muszek jest codzienne wynoszenie śmieci. Zalegające w koszu odpady są bardzo atrakcyjnym miejscem żerowania dla tych owadów, które następnie mogą przenosić się na stoły i blaty kuchenne.

Pułapki i lepy

Jeżeli problem z muszkami nasila się warto skorzystać z dostępnych narzędzi lub samodzielnie skonstruować skuteczną pułapkę. Najbardziej znanym wyłapywaczem muszek jest lep. Jest to najczęściej papierowa lub plastikowa płytka pokryta słodką, wabiącą substancją i dodatkowo mająca na swojej powierzchni klej, do którego raz przyklejona muszka już nigdy się nie uwolni. Takie rozwiązanie jest bardzo proste, skuteczne, a lepy dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym lub sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Innym rozwiązaniem jest skonstruowanie własnej pułapki. W misce lub innym głębokim naczyniu należy umieścić pokrojone owoce, najlepiej takie, które są już w lekkim procesie rozkładu. Na naczyniu umieścić folię spożywczą, najlepiej przezroczystą, dobrze naciągnąć aby była sprężysta. W powierzchni folii wykałaczką lub innym ostrym przedmiotem wykonać kilka dziurek. Przez te otwory muszki będą dostawały się do środka naczynia aby żerować na owocach, jednak nie będą potrafiły się z niej wydostać. Po zebraniu się w pułapce znacznej ilości szkodników należy ją zutylizować wyrzucać do daleko oddalonego śmietnika.

Ostatecznym rozwiązaniem za jakie powinno się chwytać w walce z muszkami są chemiczne środki zwalczające muszki owocówki. Są to substancje drażniące, po użyciu których należy dokładnie umyć kuchnię lub inne pomieszczenie w których się ich użyło. Substancje te są niebezpieczne na ludzi i zwierząt, dlatego korzystanie z tych środków powinno znaleźć się na końcu naszego arsenału walki z muszkami.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu