Firanki – jak wybrać materiał i rozmiar?

Z wielu okien znikają firany, a w ich miejsce daje się zwiewne firanki lub rolety. Zmieniają się trendy, ale w dalszym ciągu tworząc aranżację okna, patrzy się na to, by odizolować życie prywatne od tego, co jest na zewnątrz. Firanki pozwalają na większą intymność i chronią przed wścibskimi spojrzeniami. Jednocześnie warto na nie spojrzeć jako na coś, co będzie fantastycznym wykończeniem wystroju każdego wnętrza.

Okno, w którym wiszą firanki, wygląda ładniej i bardziej kojarzy się z domowym ciepłem. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Dawniej dominowały ciężkie firany do ziemi. Teraz jest zdecydowanie więcej krótszych modeli, a te, które są długie, mają lekki materiał, jak tiul.

Firanki do małego i dużego pomieszczenia

Ponieważ na rynku jest wiele ciekawych propozycji, niekoniecznie trzeba koncentrować się na pierwszych modelach, które zobaczymy. Częściej korzystniejsze jest głębsze zastanowienie, bo aranżacja okna nie tylko musi być spójna z całym wnętrzem, ale także być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Przy mniejszym metrażu już na wstępie trzeba odrzucić cięższe firany. Będą one przy oknie zajmowały tyle przestrzeni, że optycznie całe wnętrze będzie wyglądało na mniejsze. W takim przypadku należy albo postawić na lekkie firany, które powiększą przestrzeń, albo całkowicie z nich zrezygnować. Przy czym w drugim przypadku lepiej zachować ostrożność, bo wnętrze może zrobić się zbyt surowe i pozbawione ciepła.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w dużych pomieszczeniach, z dużymi oknami. Wtedy też masywne firany będą prezentowały się bardzo dobrze. Jeśli do tego aranżacja będzie w stylu angielskim lub retro, staną się niezbędnym elementem podkreślającym charakter wnętrza. O ile w małych pokojach jest to niewskazane, o tyle w tym przypadku bez obaw można sięgnąć po coś wzorzystego i rzucającego się w oczy.

Jaki materiał wybrać?

Firanki różnią się między sobą nie tylko pod względem wyglądu czy długości. Do ich produkcji stosuje się różne materiały. Wszystkie one mają inne właściwości, inaczej przepuszczają światło i się układają na oknie. Jedną z popularniejszych tkanin jest makizeta, która wizualnie przypomina siatkę. W zależności od tego, jak gęste są sploty, ma oczka innej wielkości i inny poziom przepuszczania światła. Największą zaletą jest to, że się jej nie prasuje. Wystarczy mokrą po praniu powiesić na oknie. Szukając czegoś trwałego do wnętrz klasycznych, warto sprawdzić firany żakardowe. Tutaj także mamy podobieństwo do siateczki, ale lepiej przepuszczane jest światło. Firan tego typu też się nie prasuje.

Ciekawy efekt można uzyskać dzięki organzie, która błyszczy i jest przejrzysta. Sprawdza się zwłaszcza w słabo oświetlonych wnętrzach. Zależnie od gustu może być wzorzysta, haftowana lub gładka. Cienka i zwiewna. W przypadku gładkich firanek prasowanie może być konieczne. W ostatnich latach popularne są też woal i tiul. Woal jest zbliżony do organzy, ale przepuszcza mniej światła, a tiul jest delikatny, przejrzysty i sprawdza się luźno opuszczony i fantazyjnie upięty.

tagi:
2019-03-04 11:48:42

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x