Ząbkowanie u niemowląt

Ząbkowanie u niemowląt to proces zupełnie naturalny, z którym musi się zmierzyć każdy rodzic. Pierwszy ząb czasem pojawia się całkiem niespodziewanie i wówczas trzeba szybko zaradzić bólowi, który może wtedy wystąpić. Musisz wiedzieć, że dzieci często dość ciężko znoszą ząbkowanie, dlatego warto poznać metody, które skutecznie uśmierzą pojawiający się wówczas dyskomfort.

Aby pomóc swojemu dziecku, możesz wykorzystać domowe sposoby lub zdecydować się na gotowe środki dostępne w aptekach. Sprawdź, które z nich są naprawdę skuteczne.

Czym objawia się ząbkowanie u niemowląt i jak wówczas pomóc dziecku?
Pierwszym etapem ząbkowania u dzieci są swędzące dziąsła. Poznasz jego wystąpienie po tym, że maluch zacznie często wkładać rączki do buzi, a także wszystko to, co akurat w tych rączkach się znajdzie. Ponadto dziąsła niemowlaka stają się wówczas zaczerwienione i mogą sprawiać wrażenie lekko opuchniętych. Podczas ząbkowania dziecko dość obficie się ślini. Gdy pierwszy ząb zaczyna się już przebijać przez dziąsła, maluch staje się rozdrażniony i płaczliwy, co jest wynikiem bólu dziąseł, który odczuwa na skutek tego procesu. Aby ukoić ból związany z ząbkowaniem, można stosować specjalnie do tego przeznaczony żel dostępny w aptekach. Wystarczy delikatnie posmarować nim dziąsła malucha. W ten sposób złagodzisz nieprzyjemne dla dziecka objawy i ułatwisz mu ssanie.

Ząbkowanie u niemowląt to także podwyższona temperatura, która mu towarzyszy. Jeśli nie przekracza ona 38°, nie masz powodu do niepokoju. Natomiast jeśli temperatura jest wyższa lub towarzyszą jej inne objawy, takie jak nudności czy też biegunka, musisz bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to także podawania dziecku jakichkolwiek leków przeciwbólowych, zwłaszcza u dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia.

Gdy pierwszy ząb już przebije się przez dziąsła, musisz pamiętać o zapewnieniu dziecku odpowiedniej higieny jamy ustnej. W tym celu najlepiej kupić specjalną silikonową szczoteczkę i czyścić nią pojawiające się zęby dwa razy dziennie.

Domowe sposoby na ząbkowanie u niemowląt
Ból odczuwany przez malucha podczas ząbkowania można też załagodzić za pomocą domowych sposobów. Na wrażliwe i swędzące dziąsła świetnie sprawdzą się zimne okłady. Możemy również schładzać gryzaki dziecka. Trzeba jednak pamiętać, by nie były zbyt zimne. Najlepiej więc trzymać je przez krótki czas w lodówce. Zamiast gryzaka można także wykorzystać kawałek czystej ściereczki zamoczonej w wodzie lub herbacie rumiankowej, a następnie schłodzonej w lodówce. Na bolące dziąsła pomoże również łagodny masaż wykonany za pomocą twojego palca. Ucisk na dziąsła w miejscu, w którym wychodzi ząb, skutecznie uśmierza ból.

tagi:
2019-03-07 08:58:54

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x