Czym jest slow food? Jak gotować w duchu slow food?

W obecnych czasach coraz więcej czasu spędzamy w biegu. Nasze posiłki również zjadamy szybko, nie zwracając uwagi na to, czym zapełniamy żołądek. Jako odpowiedź na ten stan rzeczy powstał slow food, czyli przeciwieństwo dla fast foodów i byle jakiego jedzenia. Na czym polega ten ruch? Jakie są jego najważniejsze założenia? Jak gotować w duchu slow food?

Najważniejsze zasady slow food

Ruch slow food powstał we Włoszech jako sprzeciw na rosnącą popularność lokalów z daniami fast food. Mówi się, że ostateczna decyzja o ruszeniu z tą inicjatywą zapadła po tym, jak sieć McDonald’s otworzyła lokal w zabytkowej części Rzymu. Po jakimś czasie myśl o powrocie do naturalnego jedzenia rozprzestrzeniła się aż na 50 krajów i łączy obecnie tysiące ludzi.

Główną myślą slow food jest codzienne cieszenie się smakiem prawdziwej, nieprzetworzonej żywności. Jednym z najważniejszych haseł ruchu jest „Obrona prawa do smaku!”, co jest bardzo wymowne w kontekście tego, jak wiele osób obecnie się żywi. Slow food to powrót do naturalnych składników, brak konserwantów i wzmacniaczy smaku, a przede wszystkim celebrowanie tradycyjnych i unikalnych sposobów produkcji jedzenia. Ruch ma na celu zachowanie dawnej, regionalnej kuchni oraz zachęca ludzi do hodowli roślin i zwierząt, które są charakterystyczne dla danego regionu i lokalnego ekosystemu.

Kolejnym ważnym założeniem jest walka z jednolitym smakiem potraw i masową produkcją. Osoby zaangażowane w tę ideę przekonują, że nie ma nic lepszego niż szynki i kiełbasy przygotowywane tradycyjnymi metodami, prawdziwe masło i domowe sery czy przetwory bazujące na przepisach, które stosowały nasze babcie. Wielu z nas tęskni za dawnym smakiem potraw i rytuałami, z którymi wiązało się przygotowywanie jedzenia. Gotowe dania z marketów nie są w stanie zaspokoić tych potrzeb. Na szczęście slow food zdobywa coraz większą popularność, więc łatwiej możemy kupić tradycyjnie przygotowywane produkty.

Slow food, czyli jak jeść i gotować?

Czy gotując dla siebie i swojej rodziny możemy podążać za ruchem slow food? Oczywiście! Tego rodzaju potrawy przygotowuje się tylko z naturalnych składników, nie bazując na przetworzonych produktach. Jedzenie ma być dobre, czyste i jasno pozyskane. Co to oznacza? Wybierajmy tylko produkty wysokiej jakości o pełnym wyrazistym smaku, które zostały wyprodukowane lub wyhodowane w naturalnych warunkach.

Planując codzienne menu, nie bazujmy na gotowych daniach z marketu. Zamiast tego cieszmy się daniami, które sami zrobimy od podstaw. Ważny jest również sposób, w jaki zjemy dany posiłek. Każda potrawa powinna sprawiać nam przyjemność, a podczas jedzenia nie należy się spieszyć. Takie codzienne celebrowanie żywności pozwala wrócić do korzeni prawdziwego smaku, który wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Slow food wpisuje się idealnie w dawne, polskie tradycje. Takie potrawy to nic innego jak kuchnia praktykowana przez nasze babcie.

Kolejną ważną kwestią są naczynia, w jakich przygotowujemy posiłki. Zwróćmy uwagę na to, by były wykonane ze szlachetnych materiałów oraz nie wpływały na smak przygotowywanych potraw (więcej na ten temat można przeczytać na http://www.philipiaknaczynia.pl/naczynia-philipiak). Dobrym wyborem są naczynia marki Philipiak. Duży garnek, w którym ugotujemy zdrowy posiłek dla całej rodziny, znajdziemy tutaj http://www.philipiaknaczynia.pl/produkty,3,18.

Polskie produkty chronione przez slow food

Ruch slow food znalazł dla siebie miejsce również w Polsce. Tęsknota za prawdziwym chlebem, tradycyjnymi wędlinami czy domowymi przetworami i sokami dotyczy wielu Polaków. Nasze rodzime produkty zostały docenione oraz są szczególnie chronione i promowane. Niezaprzeczalnym królem tradycyjnego jedzenia jest oscypek znany również jako oszczypek. Jest to tradycyjny ser produkowany przez baców.

Wśród innych chronionych polskich produktów znajdziemy też inne sery np. bundz krowi i owczy, bryndzę, gołkę, świeże sery kozie, sidziński ser czy ser twarogowy. Polscy producenci, którzy bazują na tradycyjnych recepturach, wytwarzają również całą gamę innych produktów spożywczych np. wspaniałe wiejskie wędliny (polędwica w ziołach, kiełbasa lisiecka, wątrobiana czy królewska), domowe powidła, syropy, soki, konfitury, ogórki konserwowe, ćwikłę z chrzanem czy śliwki w occie.

Ogromną popularnością cieszą się alkohole przygotowywane według staropolskich receptur np. nalewki, miody pitne, winiaki, wino jabłkowe czy piwo żywe oraz domowe pieczywo, ciasta i ciasteczka, oleje oraz miody pozyskiwane z małych, domowych pasiek. Wszystkie te produkty bazują na tradycyjnych przepisach i recepturach, a przetwory owocowe są produkowane bez użycia konserwantów.

Czy idea slow food ma jakieś wady? Niestety, dla wielu osób przeszkodą może być cena tradycyjnych produktów, ponieważ jest ona wyższa niż płacimy za normalne jedzenie z marketu. Jednak jeżeli tylko możemy sobie pozwolić na dania slow food, to zainwestujmy w swoje zdrowie oraz wspierajmy tradycyjne, domowe przetwory.

tagi:
2019-03-26 08:23:04

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x