Szkolenia Agile i zasady elastycznego zarządzania projektami

Szkolenia Agile i zasady elastycznego zarządzania projektami

01.04.2019 10:02
Czytanie treści strony dostępne

Ilość wygenerowanych technik zarządzania projektami jest przytłaczająca. Każda większa firma posiada tak naprawdę własną wypracowaną technikę, która dopasowana jest do jej specyfiki, a osoby fachowo zarządzające projektami w sposób dorywczy jako eksperci zatrudniani do zrealizowania konkretnego zadania, to często także propagatorzy własnych metod. Wśród zatrzęsienia technik i podejść do zarządzania projektami, bardzo silną pozycję ma AgilePM, czyli podejście, które na język polski można przełożyć jako Elastyczne Zarządzanie Projektami. Szkolenie Agile to znakomity sposób na poprawienie jakości realizowania projektów w działach back office w swojej firmie. Podejście to opiera się o szereg zdroworozsądkowych zasad, którymi należy się kierować.

Skupienie na potrzebie biznesowej


W czasie realizowania projektu, który często w dodatku zmienia swoją formę w czasie jego wykonywania, konieczne jest nakierowanie się na realne potrzeby biznesowe według schematu MoSCoW. Szkolenie Agile zawsze ujmuje schemat MoSCoW jako jeden z priorytetów, ponieważ pozwala on identyfikować elementy konieczne projektu, elementy pożądane, elementy opcjonalne oraz elementy, których w danej iteracji projektu nie będzie. W ten sposób można się skupić na rezultatach.

Zapewnianie czasu


Zrealizowanie zadania wymaga czasu. Szkolenie Agile uczy, jak określić ilość tego czasu i jak czas skutecznie dostarczyć wykonawcom.
Współpraca
Współpracę należy rozumieć jako współodpowiedzialność za zadanie i łączenie wysiłków w celu jego zrealizowania. Szkolenie Agile pokazuje, że lider projektu nie musi być zawsze we wszystko zaangażowany, ale musi budować współpracę pomiędzy podmiotami podejmującymi elementy projektu.

Imperatyw jakości


Jakość realizacji projektu to najważniejszy cel szczegółowy działania zespołu. Ważne jest, by jakość była na określonym poziomie i działania w kierunku jej zapewnienia były nastawione na osiągnięcie właśnie takiego celu jakościowego. Nie niższego, ale i nie wyższego. Elementem decydującym o sukcesie tego założenia jest często to, czy uda się odpowiednio ustalić pożądaną jakość.

Przyrostowe budowanie rozwiązań


Zapożyczonym z innych technik zarządzania podejściem jest tak zwane budowanie przyrostowe. Polega ono na uznaniu faktu, iż większość podejmowanych projektów ma wysoki poziom powtarzalności, przez co można korzystać z rozwiązań podstawowych kwestii wypracowanych przy wcześniejszych projektach. Takie kwestie fundamentalne mogą być przekazywane 1:1 do nowego projektu i nie analizuje się szczegółowo ich adekwatności. W ten sposób można oszczędzić dużo czasu na stworzenie nadbudowy dla fundamentu, która będzie podstawowym źródłem wartości.

Strategiczny rozwój zespołu projektowego


Kolejne iteracje projektu, czyli proza życia back office, to okazja do uczenia się organizacji. Z każdego kolejnego zrealizowanego projektu powinny płynąć wnioski dla kolejnych podejść. Ich generowanie powinno odbywać się w sposób świadomy i celowy, a nie tylko następować na poziomie każdego pracownika osobiście.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu