Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w europejskiej mobilności w Lizbonie. Realizacja projektu „A NEW APPROACH  TO SCIENCE ”- NOWE PODEJŚCIE DO NAUKI”.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w europejskiej mobilności w Lizbonie. Realizacja projektu „A NEW APPROACH TO SCIENCE ”- NOWE PODEJŚCIE DO NAUKI”.

04.04.2019 22:01
Szkoła Podstawowa nr 2 - Partner Lubliniec.Info
Czytanie treści strony dostępne

W dniach 22-29 marca 2019 roku grupa nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublińcu odbyła mobilność w Lizbonie w ramach realizacji projektu „A NEW APPROACH TO SCIENCE”- NOWE PODEJŚCIE DO NAUKI”. Realizacja projektu odbywa się w ramach Programu Erasmus + akcja KA1 Mobilność kadry edukacji szkolnej. Warto przypomnieć, że nasz projekt został oceniony bardzo wysoko i znalazł się na II miejscu klasyfikacji krajowej, na 740 złożonych wniosków. Program ma na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganą przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe.

W trakcie mobilności nauczyciele mieli możliwość poznawania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania. Podstawowym działaniem był job shadowing - obserwacja miejsca pracy nauczyciela w celu podniesienia swoich kompetencji zawodowych, językowych, interkulturowych i personalnych. W czasie job shadowing mieliśmy okazje poznać nowe, ciekawe metody pracy projektowej, problemowej (PBL), laboratoryjnej, podział zadań w grupie klasowej w oparciu o nowe programy animacyjne i multimedialne, jak różnicować pomoc dla ucznia mającego trudności w nauce i rozwijać potencjał ucznia zdolnego. Wszystkie zdobyte doświadczenia, ciekawe pomysły, poznane programy i metody będą przeniesione na grunt naszej placówki. Szkolimy się za granicą, aby wprowadzić w szkole europejskie standardy. Istotnym aspektem projektu jest wymiar międzynarodowy, językowy i interkulturowy. Poprzez poznanie podobieństw i różnic kulturowych poszerzamy horyzonty, uczymy się tolerancji, stajemy się bardziej otwarci, co przekłada się na autentyczność i otwartość wobec ucznia. Obserwacja stylu pracy: nauczyciel-uczeń pozwala na partnerskie podejście do ucznia. Job shadowing daje wszechstronną możliwość sprawdzenia nabytych wcześniej kompetencji językowych w sytuacjach dnia codziennego, przełamywania barier w mówieniu w języku obcym. Udział w podobnych projektach, kursach, szkoleniach podnosi jakość nauczania w szkole. Po zakończeniu mobilności nauczyciele uzyskali międzynarodowy dokument Europass Mobility i certyfikat.

Wyjazd szkoleniowy stanowił dla nas bardzo cenne doświadczenie, nie tylko w zakresie nabywania nowych kompetencji zawodowych, ale odkryliśmy szereg innych możliwości, jakie daje Unia Europejska osobom chcącym rozwijać się zawodowo. Zdobytą wiedzę pragniemy przekazać kolegom i współpracownikom oraz wykorzystać ją do udziału w kolejnych projektach.

Zespół koordynujący projekt:

Joanna Brodowy, Bożena Włodarczyk

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu