Zabawa i nauka

W wielu domach zwierzaki są niemalże członkami rodzin. Choć najczęściej pupilami są psy, to zauważyć można również, że rośnie grono miłośników kotów, a tym samym różnych akcesoriów im dedykowanych. Niektórzy nawet z ironią powtarzają, że świat dzieli się na „psiarzy” i „kociarzy”, choć przecież jednym i drugim chodzi o to samo – o przywiązanie, miłość, przyjemność, jaką daje bliskość futrzanego przyjaciela. 

Niewątpliwie taki domownik na zawsze zmienia codzienność i zwyczaje. I o ile psy w pewien sposób wymuszają na nas aktywność i konieczność wyjścia z domu, to koty potrafią doskonale zadbać o swoją przestrzeń, jak i tę należną innym domownikom. Dzieje się to w taki sposób, że dopiero po czasie możemy zadać sobie pytanie, kto tak naprawdę rządzi w domu.

  1. Kocie nawyki
  2. Dlaczego koty drapią?
  3. Popularne drapaki

Kocie nawyki
Sama decyzja, że w domu ma zamieszkać mały kociak lub też dorosły powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ poza odpowiednią karmą oraz wizytami u weterynarza trzeba będzie wziąć pod uwagę przyzwyczajenia zwierzaka, które wynikają z jego natury. Jeśli nie chcemy mieć w domu odrapanych ścian, mebli czy futryn, warto zaopatrzyć się w atrakcyjne drapaki dla kota w sklepie ZooArt. Dzięki temu damy kotu możliwość wyżycia się na specjalnie przygotowanym materiale. Drapaki można kupić w sklepie, ale można też przygotować samemu, a ich wymiary, rodzaje czy całe konstrukcje będą uzależnione i od ilości miejsca, jakim dysponujemy, i od wielkości oraz temperamentu mruczka.

Dlaczego koty drapią?
Choć jest to jedna z tych czynności, których nie lubimy jako opiekunowie, drapanie jest dla kotów po prostu zaspokajaniem biologicznych potrzeb. To uwarunkowania genetyczne oraz rodowód dzikiego zwierzęcia sprawiają, że w ten sposób oznacza on teren substancjami zapachowymi. Te są wydzielane z przestrzeni między opuszkami i są jasnym sygnałem dla innych kotów, kto w danym miejscu rządzi. Poza tym behawioryści zwracają uwagę, że dla kotów drapanie jest również możliwość zadbania o pazurki oraz sposób na odreagowanie emocji. Z drugiej strony także gdy zwierzęta się nudzą, to zachowania przez niepożądane się nasilają. Trzeba pamiętać, że kot jest drapieżnikiem – w naturalnym środowisku poluje, ucieka, zabija, wspina się. Gdy znajduje się w sytuacji stresowej lub też jest narażony na częste zmiany, takie pierwotne zachowania mogą się nasilać. I coś, co warunkuje przeżycie w środowisku naturalnym, dla właścicieli jest synonimem zniszczenia. A przecież nie jesteśmy w stanie wygasić instynktu. Warto więc w taki sposób zaplanować przestrzeń w mieszkaniu oraz zadbać o pielęgnację i przycinanie pazurków, by zminimalizować szkody, ale nie ograniczać kotka.

Popularne drapaki
To jeden z najczęściej wybieranych gadżetów, które pojawiają się w mieszkaniach, w których żyją koty. Niektórzy podkreślają, że to po prostu przedmiot obowiązkowy, zwłaszcza wtedy gdy zwierzę przebywa stale w domu. I jeśli nie ma możliwości, by penetrować różne przestrzenie i doświadczyć odmiennych powierzchni, warto mu takie atrakcje zapewnić. Z pewnością docenimy to chociażby po wyglądzie innych rzeczy w mieszkaniu. Drapaki doskonale odpowiadają na potrzeb kotów. To często są całe konstrukcje do zabawy połączone z legowiskiem. Tutaj wielkość i ilość gadżetów jest niczym nieograniczona – no może miejscem, którym dysponujemy. Drapaki to najczęściej pionowe drążki owinięte charakterystycznym sznurem. To także labirynty, zabawki, półki, przeszkody, które dają zwierzakowi ogromne pole do aktywności. Zakup konkretnego modelu powinien jednak być dopasowany do potrzeb zwierzęcia oraz ilości miejsca, jakim dysponujemy, a konstrukcja musi być na tyle stabilna, by kot mógł się bezpiecznie wspinać.

tagi:
2019-04-18 10:01:20

Komentarze

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz
unikori 2019-12-03, 13:37:34

zabawa i nauka
Ważny jest dobór odpowiednich zabawek w dotarciu do psa poprzez naukę i zabawę https://www.karusek.com.pl

  Zgłoś komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x