ZAKAZ WSTĘPU DO LASU

ZAKAZ WSTĘPU DO LASU

20.05.2019 9:23
Nadleśnictwo Lubliniec
Czytanie treści strony dostępne

Nadleśnictwo Lubliniec informuje, że w związku z rozpoczęciem wykonywania zabiegów chemicznego ograniczania populacji osnui gwiaździstej w niektórych drzewostanach leśnictw Łopian, Lubliniec, Kokotek, Solarnia, Koszwice oraz Rędziny od dnia 20 maja br do dnia 31 maja br. wprowadziło zakaz wstępu do lasu.

 Na granicach drzewostanów objętych zabiegami, a przede wszystkim przy drogach i przejściach prowadzących do lasu zostały ustawione tablice z napisem: ZAKAZ WSTĘPU DO LASU - ZABIEGI CHEMICZNE OD 20.05.2019 DO 31.05.2019.

W powyżej opisanych zabiegach wykorzystywany jest środek chemiczny Mospilan 20 SP o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemiczne. Wobec ludzi jest szkodliwy dopiero po połknięciu.
Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy.

Wykonywanie zabiegów ogranicza masowe występowanie osnui gwiaździstej (Acantholyda posticalis Mats.), stwarzającej obecnie poważne zagrożenia dla starszych drzewostanów sosnowych.

Zabiegi ochronne niezbędne dla ograniczenia zagrożenia lasów ze strony osnui gwiaździstej przeprowadzone zostaną na łącznej powierzchni 1 122 ha.

Zabiegi ochronne będą prowadzone agrolotniczą aparaturą ULV (ultraniskoobjętościową) Micronair, zamontowaną na samolocie PZL M18B Dromader oraz śmigłowcu Mi-2R, z zastosowaniem insektycydu o nazwie handlowej MOSPILAN 20 SP aplikowanym w dawce:

0,40 kg/ha łącznie z 1 litrem adiuwantu Ikar 95 EC i 2 litrami wody, tj. zużywając 3 l cieczy użytkowej na 1 ha.

Mospilan 20 SP jest insektycydem w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie, o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Wobec ludzi jest szkodliwy dopiero po połknięciu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu