Czy obecnie na świecie korzysta się ze złotych monet?

Czy obecnie na świecie korzysta się ze złotych monet?

21.05.2019 9:28
Czytanie treści strony dostępne

Złoto jest kruszcem niezwykle pożądanym wśród kolekcjonerów. Stanowi bowiem niezwykłą wartość w świecie numizmatyków, a zbiór wzbogacony o taki element staje się unikatowy i niezwykle cenny. Wartość kolekcjonerska monet wykonanych ze złota staje się jeszcze wyższa, gdy pochodzą one z krajów lub regionów, w których używane są po dziś dzień. Na świecie jest tylko kilka takich monet.

Zachwycający Liść Klonowy z Kanady

            Moneta wybijana ze złota od 1979 roku. Swoją wyjątkowość zawdzięcza niezwykle zdobniczej formie. Wizerunek Klonowego Liścia ze swojej prostej formy z biegiem lat przeistoczył się w charakterystycznie zdobiony promieniami i elementami, dzięki którym nie tylko stanowi niezwykle unikatowy numizmat dla kolekcjonerów, ale jest również trudny, a wręcz niemożliwy do sfałszowania.

RPA i wyjątkowy Krugerrand

            Moneta złota wykonana z czystego kruszcu, wybijana w mennicy południowoafrykańskiej od 1967 roku. Monety te bite są z 22-karatowego złota o próbie 916. Niewielka domieszka miedzi sprawia, że monety są bardziej trwałe i odporne na ścieranie i czynniki zewnętrzne. Monety te jeszcze kilkadziesiąt lat temu były chronione przed wywozem ich do wielu krajów. Obecnie można nabyć je w różnych nominałach i rozmiarach, co pozwala stworzyć z nich osobny zbiór.

Australijski Kangur

            Monety dostępne w różnej gramaturze, wykonane z najwyższej próby złota – 999/1000. Oficjalnie Kangur Australijski został wprowadzony do obiegu w 1987 roku przez rząd australijski. W tym czasie wizerunek kangura zdumiewał i zaskakiwał, dzięki czemu monety szybko zdobyły popularność. Historia tej monety jednak rozpoczyna się od zupełnie innego rewersu. Wcześniej widniał na nim australijski złoty samorodek, dopiero w późniejszych latach zmieniono go na znany symbol Australii, czyli kangura. Na awersie widnieje wizerunek Królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II. Australijski Kangur to jedna z tych monet, które sprawią, że zbiór podniesie swoją wartość kolekcjonerską i wprawi w zachwyt każdego numizmatyka.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu