Czy ławy kawowe nadają się wyłącznie do kawy?

Czy ławy kawowe nadają się wyłącznie do kawy?

24.05.2019 7:00
Czytanie treści strony dostępne

Nie tylko w dziedzinie pracy zawodowej, czy domowych porządków, ale także w wolnych chwilach można zaobserwować wyraźne dążenie do multifunkcyjności różnych urządzeń, akcesoriów, a także mebli. Dlatego współczesne wzornictwo rozwija nie tylko estetykę i piękno wykonania, ale bierze pod uwagę róże funkcje, które będzie pełnił dany przedmiot.

Nie inaczej stało się w przypadku ławy, która w swojej tradycyjnej formie królowała w latach 70., 80. i 90. XX wieku. Mógłby się jednak pomylić ktoś, kto uzna, że obecnie zastosowanie tego rodzaju mebla zanika. Wprost przeciwnie! Ława ewoluuje, zmienia się i rozwija poszerzając znacznie swoje funkcje. Dziś już nie służy ona wyłącznie do kawy podczas rodzinnych i przyjacielskich spotkań.

Herbata i filmowe przekąski

Wybór rodzaju ławy jest oczywiście uzależniony od wystroju mieszkania, czy samego salonu lub aneksu wypoczynkowego. Jak wielki jest wybór w tej kwestii łatwo sprawdzić (choćby na stronie mebline.pl). Obok tradycyjnych ław, najczęściej rozkładanych (Beata, Daniel), które nadal znajdują swoich zwolenników, dostępne są także nowoczesne, unikatowe meble. Należą do nich białe, okrągłe lub kwadratowe ławy bardziej kojarzące się ze stolikiem (Fabiola, Tierra), a także eleganckie, minimalistyczne, drewniane klasyki (Finezja, Cezar), czy takie będące efektem połączenia szkła i stali (Panda, Tessa, Priam A - trzy w jednym). Razem z dawną postacią ławy przeminęła moda na wszechobecną i obowiązkową kawę, która nie jest już towarem luksusowym. Coraz więcej zwolenników zdobywa sobie herbata (czarna, zielona, biała, czerwona, owocowa, czy ziołowa), którą można postawić na ławie w dzbanku z podgrzewaczem. Łatwa dostępność znakomitej jakości sprzętu telewizyjnego oraz kinowych superprodukcji zachęca do spędzania wieczorów w domu. Wtedy ława zamienia się w szwedzki stół z przekąskami (chipsy, chrupki, orzechy, suszone owoce, słone paluszki, czy ciastka).

Dekoracja z kwiatem i świecą

W wielu domach, a także w czasopismach dotyczących projektowania i dekorowania wnętrz doskonale widać pewną stałą tendencję. W nowoczesnych mieszkaniach (nawet tych mniejszych) i domach ława coraz częściej pozostaje dekoracją, a do spożywania posiłków, nawet tych wyłącznie towarzyskich (kawa, deser, drink), służą klasyczne i nowoczesne stoły z krzesłami. Poniekąd trend ten pojawił się wraz z promocją zdrowego stylu życia. Połączenie wypoczynku z jedzeniem powoduje powstawanie negatywnych nawyków, takich jak ciągłe podjadanie, czy łączenie posiłków z napojami. Po zakończonej kolacji, czy podwieczorku wszyscy mogą przenieść się na kanapę, narożnik, czy sofę, żeby porozmawiać, rozgrzać się w cieple kominka, czy obejrzeć film. Ława natomiast pozostaje doskonałą dekoracją. Zachęca, by postawić na niej doniczkowe lub cięte kwiaty, aromatyczną świecę, czy popielniczkę.

Tak, jak w teatrze, filmie, czy malarstwie, podobnie w dziedzinie obejmującej wzornictwo mebli i wystrój wnętrz dziś chodzi o przełamywanie konwencji. Dlatego ława wcale nie musi przypominać klasycznego sprzętu sprzed 40 lat i wcale nie musi służyć (bo już od dawna nie służy) wyłącznie do kawy.

więcej na stronie: https://mebline.pl/4207-lawy-i-stoliki

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu