Jakie preparaty stosować do odchwaszczania pól?

Chwasty to jedne z największych szkodników na polach. Aby uzyskać dobre zbiory i móc korzystać z własnej pracy i plonów, najpierw należy umożliwić roślinom wzrost w środowisku wolnym od chwastów. Jak to zrobić, dlaczego chwasty są tak trudne do zwalczenia i jakie preparaty mogą być najbardziej korzystne?

Co powodują chwasty?

 

            Zacznijmy od tego, by określić co dokładnie powodują chwasty. Jest to zbiór roślin szkodliwych, które zabierają miejsce i pokarm roślinom hodowanym, a co za tym idzie uniemożliwiają ich naturalny i zrównoważony wzrost. Powodują między innymi:

 

  • opóźnienie terminu dojrzewania roślin,
  • pogorszenie się jakości i wartości biologicznej sadzonych warzyw,
  • utrudnienie wykonywania zbiorów,
  • obniżenie uzyskiwanych plonów, a to sprawia, że warzywa wymagają skutecznych metod ochrony przed szkodliwymi chwastami.

 

Wymagają więc więcej pracy w trakcie sadzenia niż przed. Dlatego chwasty trzeba wyplenić zwykle jeszcze zanim posieje się odpowiednie rośliny, by następnie pilnować ich wzrost bez szkodników.

 

Na kłopoty – herbicydy

 

            Zwalczanie chwastów to niemalże 50% całego procesu ochrony roślin przed niszczeniem. Dlatego takie działanie musi być przeprowadzane bardzo często. Zwykle wybiera się do tego herbicydy, np. preparaty na wyczyniec. To specjalne środki chemiczne, które nie wpływają na rośliny, które mamy zamiar sadzić czy siać, ale za to skutecznie radzą sobie ze zwalczaniem różnych rodzajów chwastów. Dlatego tego rodzaju herbicydy są często wykorzystywane właśnie do odchwaszczania pól.

 

Kiedy zająć się odchwaszczaniem?

 

            Zajmowanie się odchwaszczaniem pól to zadanie głównie na wczesną wiosnę. Często okazuje się, że mechanizm działania herbicydów, jest nieskuteczny na cały okres siewu, dlatego po początkowym gruntownym odchwaszczaniu podłoża, należy wykonać dodatkowe działania. Należy także pilnować wyrastających chwastów i mechanicznie pozbywać się ich z gleby. W ten sposób można osiągnąć zrównoważony wzrost wszystkich roślin.

 

tagi:
2019-06-25 07:15:56

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x