Oświetlenie salonu - co chcemy osiągnąć?

Oświetlenie salonu - co chcemy osiągnąć?

19 czerwca 2019, godz. 18:22
Udostępnij: Kopiuj link

Na czym polega oryginalne zaprojektowanie i oświetlenie salonu? Na kierowaniu się własnym gustem, intuicją i poczuciem smaku. Dobieranie elementów według panujących trendów ma sens tylko wtedy, jeśli poszczególne obiekty rzeczywiście wyrażają nasz charakter i preferencje estetyczne. W innym przypadku, możemy ulec rozczarowaniu. Trendy i moda zmieniają się, a remont i urządzanie salonu to inwestycja na lata - sugeruje ekspert z strefalamp.pl. Kolory ścian, meble i oświetlenie wpłyną później na spędzany tam czas. W samotności, z rodziną czy z przyjaciółmi - tak naprawdę nie ma to znaczenia. Ważne, żeby zastosowane części w pełni relaksowały i zaspokajały potrzeby estetyczne. Jak budować klimat wnętrza za pomocą oświetlenia?

Oświetlenie salonu - co chcemy osiągnąć?

Na stronie www.strefalamp.pl/lampy-do-salonu znajdziemy bogatą ofertę lamp przeznaczonych do salonu. Lampy wiszące i sufitowe są tymi podstawowymi, które jako oświetlenie górne, wykonają najwięcej pracy - równomiernie rozłożą światło na całość pomieszczenia. Ich materiały, wielkości, kształty i kolory są jednak na tyle różnorodne, że każdy może poszukać lampę najbardziej odpowiednią dla siebie. Ważne jest sprecyzowanie tego co chcemy osiągnąć - czy stawiamy na romantyczny, intymny nastrój? A może zależy nam na minimalizmie i pełnej prostocie wnętrza? Co jeśli głównym celem urządzania salonu jest wyrażenie zamiłowania do klasycznej elegancji lub stylu glamour?

Jasne i konkretne cele wyznaczają ścieżkę poszukiwań. Miłośnicy przytulnego nastroju i domowego ciepła postawią na kilka źródeł światła (np. kinkiety ścienne, lampy stojące na regałach). Osoby szukające minimalizmu wybiorą nowoczesne plafony. Kryształowe żyrandole zajmą z kolei przestrzeń eleganckich mieszkań. To oczywiście przykłady - schematyczne i budzące pierwsze skojarzenia. Każdy projektant własnego salonu może je jednak efektownie złamać, znajdując inne rozwiązania na spełnienie swoich oczekiwań. Popularną drogą urządzania mieszkania jest też myślenie eklektyczne - łączenie pozornie niepasujących do siebie rzeczy, może dać ostatecznie ciekawy, awangardowy efekt.

Inspiracje są ważne - zwróć uwagę na estetykę i funkcję lampy

Podczas zakupów warto pamiętać, że pastelowe kolory ścian odbiją światło lamp w taki sposób, że pokój optycznie będzie wydawał się większy. Boczne oświetlenie nada klimat tajemnicy i wyciszenia, a pionowe lampy zaakcentują wysokość lub wydłużą salon - jeśli jest niski. Wśród osób, u których salon pełni jednocześnie funkcję jadalni, dobrze sprawdzą się lampy wiszące - nawet dwie lub trzy. Ważne, by były wtedy jednopunktowe i zawieszone obok siebie symetrycznie, nad długim stołem. Lampę można wybierać w wyrazistej kolorystyce, dzięki czemu stanie się kontrastem dla np. stonowanych barw całego pomieszczenia. Kiedy projektujemy, uwzględnijmy posiadanie jednego pilota, pomagającego w skontrolowaniu świateł. Jeśli za pomocą jednego przycisku będziemy mogli włączać i wyłączać wszystkie światła, stanie się to bardzo wygodne. Nie bez znaczenia pozostają żarówki. Niektóre modele odkrywają je, dlatego również do nich trzeba przyłożyć wagę. Odkryte żarówki zadecydują o intensywności światła, kolorze i ogólnym wrażeniu atmosfery salonu.

Salon jako miejsce pracy

Wspomniana strefa relaksu czy jadalnia to nie jedyne przeznaczanie salonu. Dużo osób traktuje tę przestrzeń jednocześnie jako miejsce pracy. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, które w salonie chętniej odrabiają lekcję i powtarzają informacje przed sprawdzianami. Wynika to głównie z tego, że w salonie czujemy się najbardziej komfortowo. Jest to rodzaj azylu, wyszczególniony w domowych przestrzeniach. Z uwagi na pracę, trzeba wybierać specjalne oświetlenie, które wspomoże czytanie i pisanie, bez uszczerbku na zdrowiu oczu. Korzystną opcją jest ustawienie małej lub średniej wielkości lampki przy stole. Może ona być mocnym i jedynym oświetleniem przy wykonywaniu zadań, a w innych okolicznościach pełnić funkcję lampki budującej nastrój wieczorowy. Jeszcze inną formą jest wykorzystanie lampy wiszącej z regulowaną długością sznura. W momencie kiedy będziemy chcieli bardziej oświetlić przestrzeń pracy, opuścimy sznur i skierujemy światło bezpośrednio na książki, zeszyty czy dokumenty. Nawet jeśli pracujemy wyłącznie przy komputerze, konieczne jest zachowanie choćby minimalnego oświetlenia lamp. Światło odbijające się z ekranu laptopa (a nawet telewizora) przy zgaszonych lampach, kontrastuje na tyle mocno, że w dłuższej perspektywie powoduje lub powiększa wadę wzroku.
Eksperymentuj i odpoczywaj

Zadbanie o wystrój salonu - również pod względem oświetlenia - jest inwestycją w zdrowie, wypoczynek, satysfakcję ze spotkań towarzyskich, produktywność przy pracy i nauce. Jeśli dokładnie przeanalizujemy korzyści i funkcje oświetlenia salonu, okaże się jak wiele mu zawdzięczamy. Kluczem do sukcesu jest zawsze przemyślana koncepcja - zarówno estetycznie, jak i praktycznie. Skorzystanie ze sklepu internetowego i przegląd wszystkich lamp bez wychodzenia z domu oszczędza czas i usprawnia proces decyzyjny.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu