Reklama Lubliniec Info

Czym zajmuje się kancelaria notarialna?

Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy kancelarią adwokacką a kancelarią notarialną lub nie wie, na czym ona polega. Dla laika może to być trudne do odróżnienia, ponieważ oba te zawody są bardzo poważane. Kojarzą się z najpoważniejszymi sprawami, które muszą być załatwiane w obecności specjalistów obeznanych w prawie. Czym, więc zajmuje się kancelaria notarialna?

Co robi notariusz?
Notariusz jest osobą zaufania publicznego. Jest przedstawicielem zawodu bardzo starego i bardzo szanowanego. Kancelarie notarialne Gliwice zajmują się przygotowywaniem aktów notarialnych oraz dokonywaniem czynności notarialnych. Oznacza to, że potwierdza dokonanie czynności prawnej. To ogólne pojęcie mieści w sobie bardzo konkretne i rzeczywiste sprawy. Każdy z nas najprawdopodobniej miał już okazję lub dopiero będzie miał okazję korzystać z usług kancelarii notarialnej. Z całą pewnością na jakimś etapie życia, każdy spotyka się z notariuszem.

Czym dokładnie zajmuje się notariusz?
Obecność notariusza jest niezbędna przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży mieszkania, domu lub działki (szeroko pojętej nieruchomości). Jest też obecny przy spisywaniu testamentów, czyli tak zwanego oświadczenia woli. W kancelarii notarialnej można też dokonać depozytu. Najczęściej dotyczy to dokumentacji, która w określonym momencie ma być przekazana wybranym osobom lub po prostu - odczytana. Notariusz spisuje również protokoły, bierze udział w tworzeniu spółek, zajmuje się wekslami.

Odpisy aktów notarialnych
Warto wiedzieć, że notariusz zajmuje się też sporządzaniem odpisów aktów notarialnych. Ich zgodność z oryginałem potwierdza swoim podpisem oraz pieczęcią. Dzięki notarialnemu potwierdzeniu dokument zyskuje moc prawną. Odpis traktowany jest właściwie tak samo jak oryginał dokumentu.

Definitywna różnica
Jak widać różnica pomiędzy kancelarią notarialną, a prawną jest ogromna. Obie zajmują się zupełnie innymi sprawami i kierują swoje usługi do innej grupy docelowej. W związku z tym, nigdy nie powinno się mylić tych dwóch pojęć.

tagi:
2019-06-25 08:35:21

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x