Liny i pasy do wyciągarek – czym kierować się podczas wyboru akcesoriów do off-roadu?

Liny i pasy do wyciągarek – czym kierować się podczas wyboru akcesoriów do off-roadu?

25.06.2019 8:38
Czytanie treści strony dostępne

Miłośnicy rajdów off-roadowych doskonale wiedzą, jak przydatnym sprzętem jest wyciągarka samochodowa. Jednak nie tylko ona stanowi o tym, czy nasz pojazd uda się wydobyć z grzęzawiska lub pomóc w pokonaniu trudnego wzniesienia. Równie ważne jest właściwe umocowanie liny oraz jej jakość. Jaki rodzaj liny do wyciągarki wybrać? Podpowiadamy poniżej.

Lina syntetyczna czy stalowa?

Już na samym początku przygody z off-rodem wybieramy odpowiednią linę do wyciągarkisamochodowej. Którą linę wybrać: stalową czy syntetyczną? Lina syntetyczna według wielu użytkowników jest łatwiejsza w użyciu i wygodniejsza pod różnymi względami. Przede wszystkim nie kaleczy rąk, co stanowi ogromny plus podczas jej zakładania lub ręcznego napinania. Ponadto jest lekka, nie plączę się i nie ma potrzeby smarowania jej olejem, dzięki czemu tak nie brudzi. Jest równie wytrzymała, jak lina stalowa, przy czym nie zakleszcza się tak łatwo, a ponadto płynnie się zwija i rozwija. Jest jednak dużo mniej odporna na przecięcia i przetarcia oraz wykazuje mniejszą odporność na wysoką temperaturę.

Lina stalowa

Podobnie jak jej nowoczesna odpowiedniczka, ta lina również ma swoje wady i zalety. Jest cięższa i zajmuje więcej miejsca. Użytkując ją, trzeba wykazać maksimum ostrożności, by nie narazić się na kontuzje, np. podczas napinania. Najlepiej zawsze używać specjalnych rękawic ochronnych. Lina stalowa, mimo swoich wad jest znacznie bardziej wytrzymała, zdecydowanie odporniejsza na uszkodzenia i przetarcia oraz dużo tańsza.

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest użycie taśmy kinetycznej, która rozciąga się nawet do 30 procent i na zasadzie oddania energii kinetycznej pomaga szybciej wyjechać z błota lub ruchomego piachu.

Przed dokonaniem wyboru, jaką linę czy taśmę do wyciągarki wybrać, przede wszystkim trzeba przeanalizować swoje potrzeby. W przypadku rajdów ekstremalnych na pewno lepszym rozwiązaniem będzie porządna lina stalowa, jednak jeśli wybieramy trasy lżejsze, lina syntetyczna lub taśma kinetyczna absolutnie wystarczą.

Warto wziąć pod uwagę liny i pasy do wyciągarek dragonwinch.com, które charakteryzują się doskonałą jakością za przystępną cenę. Życzymy udanych wypraw w teren!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu