Grafiku! Zadbaj o efekty swojej pracy!

Realizacja projektów graficznych wymaga od specjalistów precyzji, ale i odpowiednio dobranego sprzętu. Starsze generacje monitorów mogą obsługiwać zbyt małą ilość kolorów lub w pewien sposób zniekształcać obraz, dlatego regularna aktualizacja narzędzi pracy jest podstawowym obowiązkiem każdego profesjonalnego grafika. Użytkownicy i odbiorcy także dysponują coraz nowszym sprzętem, który charakteryzuje się świetnymi parametrami, więc koniecznie należy dostosować się do ich oczekiwań.

Niezależnie, czy jesteście freelancerami, czy zostaliście zatrudnieni w agencji – zaawansowany technologicznie zestaw pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty. Nowoczesny monitor i wydajny komputer to definitywnie obowiązkowe wyposażenie. Na co zwrócić uwagę w czasie inwestycji?

Kolory i ich kalibracja

Graficy widzą więcej lub dostrzegają to, czego oko statystycznego Kowalskiego teoretycznie nie widzi. Chociaż teoretycznie nie rozróżniamy różnicy w dwóch zbliżonych do siebie odcieniach niebieskiego (przykładowa barwa), rezultat kampanii lub dopracowanie detali w animowanym filmie, grze i aplikacji często zależy od wykorzystanych narzędzi. Organizm ludzki może inaczej reagować nawet na minimalne zmiany, co udowodniono naukowo przy pomocy wieloletnich obserwacji.

Profesjonalne konstrukcje korzystają z palety 10-bitowej, wyświetlając aż 1,1 mld barw. Przykładem może być model Dell P2415Q. Dostępny jest on w cenie 1499 zł. Warto nadmienić, że:
obsługuje rozdzielczość 4K,
dysponuje matrycą IPS,
posiada jasność na poziomie 300 cd/m2,
oferuje dodatkowe złącza (1 x wyjście mini-jack, 1 x USB 3.0 (typ B), 4 x USB 3.0).

Gdy na Waszym stanowisku pojawi się odpowiedni monitor z pełny gradientem, koniecznie trzeba przejść do kwestii kalibracji. Po co? Żeby mieć pewność, że grafiki będą wyglądać dokładnie tak samo po nadruku na t-shirty lub banery reklamowe. Jak to zrobić? Pojawiają się dwie możliwości. Pierwsza z nich to wykorzystanie softu dostarczanego przez producenta panelu. Druga wymaga użycia specjalnego kalibratora do monitorów.

Wielkość i rozdzielczość

Im większy, tym lepszy? Niekoniecznie! Duży ekran może być problematyczny w objęciu wzrokiem, co przełoży się negatywnie na projekty i ich szczegóły – a jak wiadomo, tkwi w nich diabeł. Zauważyliście, że graficy często pracują na ekranach panoramicznych, które wykorzystują technologią Curved, czyli zakrzywienie? Jest to najlepszy wybór pozwalający na spojrzenie z innego kąta – dosłownie.

Dobrym zobrazowaniem tego jest 34-calowy monitor Dell U3419W lub coś naprawdę zachwycającego, czyli 49-calowy Dell U4919DW. Pamiętajcie, że czasem warto zastosować nieco mniejszy model, niż męczyć wzrok przy pomocy gigantycznych monitorów, których nie będziecie w stanie objąć wzrokiem. Do inwestycji w sprzęt należy podchodzić z umiarem i chociaż duże konstrukcje są imponujące, mogą być zbyt duże dla niewielkich miejsc pracy, jak np. domowe biurko. W takim wypadku można skorzystać z laptopa Dell Vostro, który dobrze nadaje się do pracy zdalnej.

Rodzaj matrycy

Do wyboru są obecnie 3 opcje. TN, IPS, VA. Pierwszą z góry można odrzucić, gdyż ekran nadaje się jedynie do zastosowań biurowych. Ostatni (VA) jest wciąż trudno dostępny. Nawet prestiżowe i profesjonalne modele jak Dell UP3017 wykorzystują technologię IPS, dlatego możecie mieć pewność, że będzie ona satysfakcjonująca.

Dodatkowe funkcjonalności (porty, złącza i możliwości)

Chociaż mysz, słuchawki, klawiaturę i pozostałe akcesoria można podpiąć bezpośrednio do komputera, dużo wygodniej mieć wszystkie złącza dostępne pod ręką, np. przy monitorze. Dodatkowe porty USB pozwalają na błyskawiczne podłączenie nośników w postaci pendrive'ów i dysków zewnętrznych.

tagi:
2019-07-15 08:31:02

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x