Formalne aspekty pracy opiekunki seniorów w Niemczech

Formalne aspekty pracy opiekunki seniorów w Niemczech

17.07.2019 9:25
Czytanie treści strony dostępne

Wyjazd do Niemiec w celu płatnej opieki nad seniorami wydaje się bardzo atrakcyjny. Wysokie zarobki, a także nowe doświadczenie w postaci życia w innym kraju to kusząca propozycja. Najkorzystniejszym i najbezpieczniejszym dla opiekunki rozwiązaniem jest rozpoczęcie pracy poprzez firmę zatrudniającą opiekunki. Przyglądamy się temu, na jakich zasadach pracodawcy zatrudniają pracowników oraz jakie są wady i zalety stosowanych rozwiązań.

Praca w firmie zatrudniającej opiekunki osób starszych

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że pracodawcy zatrudniający opiekunki działają na zupełnie innych zasadach niż pośrednik pracy. Pośrednik nikogo nie zatrudnia, a jedynie umożliwia odnalezienie się pracownikom i pracodawcom. Czasami bierze również udział w dalszych etapach nawiązywania współpracy, jednak ostatecznie, po zakończeniu rekrutacji i rozpoczęciu pracy przez pracownika, rola pośrednika się kończy. Jeżeli chodzi o firmę zatrudniającą opiekunki jest inaczej, gdyż to ona bezpośrednio zatrudnia pracowników. Kandydaci przechodzą rekrutację w firmie i to z nią podpisują umowę. Obowiązkiem pracodawcy jest troska o sprawy pracownicze oraz opłacanie wszelkich niezbędnych składek.

Umowa zlecenie dla opiekunek za granicą

Dominującą formą umowy pomiędzy opiekunkami a pracodawcą jest umowa zlecenie. Jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż praca opiekunki często jest związana z zatrudnieniem na określony czas. Wiele ofert dotyczy wyjazdu zaledwie na kilka miesięcy, choć zwykle istnieje możliwość przedłużenia tego okresu. Dzięki temu zarówno firma zatrudniająca opiekunki, jak i same opiekunki zachowują wiele swobody. Jeżeli natomiast współpraca układa się dobrze, po prostu podpisuje się kolejną umowę zlecenie.

Na temat umowy zlecenie krąży wiele mitów, które warto w tym miejscu wyjaśnić. Pierwsza kwestia dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca decydując się na podpisanie umowy zlecenie ma obowiązek opłacania składek zdrowotnych, zapewniając pracownikowi dostęp do usług medycznych. Warto sprawdzić, czy aby na pewno dana firma wypełnia ten obowiązek - w renomowanych firmach nie ma z tym problemu. Ponadto, zdarza się również, iż pracodawcy zatrudniający opiekunki wykupują dla swoich pracowników dodatkowe - prywatne - ubezpieczenia zdrowotne. Opiekunka wyjeżdżająca do pracy w Niemczech powinna również posiadać wykupione przez agencję ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Uczciwy pracodawca opłaca także składki społeczne, m.in. emerytalną i chorobową. Tym samym podczas pracy wyjazdowej opiekunka nie musi obawiać się obniżenia przyszłej emerytury czy też braku świadczenia na wypadek choroby.

Zatrudnienie w roli opiekunki w Niemczech przez pracodawcę to zdecydowanie najlepsze możliwe rozwiązanie. Poszukiwanie ofert pracy na własną rękę czy tez korzystanie z usług pośredników oznacza konieczność podpisywania umowy na miejscu - w Niemczech. W takim przypadku w zasadzie dopiero po przyjeździe na miejsce można dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest pracodawca. Do końca natomiast nie ma pewności, czy jest on uczciwy. Współpraca z firmą zatrudniającą opiekunki jest natomiast przejrzysta i daje poczucie bezpieczeństwa, które jest niezwykle ważne podczas zagranicznego wyjazdu zarobkowego.

W powstaniu artykułu wzięła udział agencja opiekunek ATERIMA MED - oferująca pracę w Niemczech.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu