Rekonstrukcja historycznego pokazu, wystawa i tradycyjne powożenie

Rekonstrukcja historycznego pokazu, wystawa i tradycyjne powożenie

07.08.2019 11:20
Czytanie treści strony dostępne

Od 9 do 11 sierpnia siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby na „Rekonstrukcję historycznego pokazu i wystawę historycznych zaprzęgów konnych” (9-10 sierpnia) oraz V Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” (11 sierpnia). Do Koszęcina przyjadą najlepsze europejskie zaprzęgi, aby zaprezentować historyczne powozy oraz rywalizować w widowiskowych konkurencjach powożenia.

Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia z sukcesem odbywa się
w siedzibie Zespołu „Śląsk” już od czterech lat, w tym roku świętuje swój mały jubileusz – piątą edycję. Każdego roku coraz większa publiczność z zainteresowaniem obserwuje turniejowe zmagania rozgrywane w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie. Widowiskowe konkurencje i piękno końskich zaprzęgów przyciągają do siedziby Zespołu „Śląsk” rzesze widzów. Niepowtarzalny, historyczny klimat imprezy czyni z niej wydarzenie ze wszech miar warte uwagi. W tym roku ten wyjątkowy, historyczny wymiar podkreślony zostanie w ramach projektu realizowanego z programu „Niepodległa” - „Rekonstrukcja historycznego pokazu i wystawa historycznych zaprzęgów konnych”,

W gronie organizatorów imprezy są: dyrekcja Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Nadleśnictwo Koszęcin, Wójt Gminy Koszęcin oraz Muzeum MK. Szuster i Powozy Marek Doruch. Jak co roku, oprócz Zespołu Pałacowo-Parkowego wykorzystany zostanie teren gminy Koszęcin - tzw. Stary Park przy ulicy ks. Gąski i Alei Kasztanowej (konkurencja zręcznościowa) oraz kilkunastokilometrowy odcinek drogi w lasach Nadleśnictwa Koszęcin, gdzie zostanie rozegrana konkurencja terenowa.

Tegoroczna impreza odbywa się w dwóch modułach. W ramach Programu „Niepodległa” 9 i 10 sierpnia odbędzie się „Rekonstrukcja historycznego pokazu
i wystawa historycznych zaprzęgów konnych”. Uczestnicy konkursu spotkają się na

warsztatach z rekonstrukcji zabytkowych pojazdów konnych, wysłuchają prelekcji na
temat: „Konie i zaprzęgi w niepodległościowej tradycji Polski” oraz „Wielkie postacie polskiej polityki w powozach konnych z okresu międzywojennego”. 9 sierpnia o godz. 17:00 zostanie także otwarta wystawa historycznych pojazdów, wyposażenia i rzędów konnych, którą będzie można podziwiać przez kolejne dwa dni imprezy.

10 sierpnia o godz. 10:00, w parku otaczającym koszęciński pałac odbędzie się prezentacja zabytkowych zaprzęgów i kunsztu ich renowacji oraz pokaz sprawności powożenia. Na godzinę 13:00 zaplanowano paradne korso historycznych zaprzęgów po ulicach Koszęcina. O godzinie 16:00 zapraszamy do koszęcińskiego Domu Kultury na otwarte spotkanie z gwiazdą, gościem specjalnym – wybitną aktorką teatralną i filmową, panią Krystyną Tkacz. Godzinę później, w Starym Parku będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy w Polsce będzie można podziwiać pokaz historycznego sprzęgnięcia dziesiątki koni w klin. Warto przyjść i zobaczyć ten widowiskowy zaprzęg powożony przez Krzysztofa Szustera. A o 19:00, dla uczestników Konkursu oraz publiczności przybyłej do Koszęcina wystąpi chór, balet i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Najważniejszy dzień zawodów w ramach V Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia (11 sierpnia, niedziela) jak zawsze rozpocznie rano próba terenowa koszęcińskimi lasami, a turniej zwieńczy o godz. 13:00 widowiskowa konkurencja zręcznościowa oraz kadryl (godz. 17:00) w wykonaniu kilkudziesięciu zaprzęgów (Stary Park). V Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia odbędzie się zgodnie z przepisami AIAT. Sędziami w konkursie będą: Christian de Langlade
z Francji, Raimundo Coral z Hiszpanii oraz po raz pierwszy w Polsce Ryszard Lanni ze Szkocji. Delegatem technicznym AIAT będzie Marek Doruch. Sukcesy poprzednich edycji
i ogromne zainteresowanie publiczności pozwalają sądzić, że Koszęcin już na stałe wpisał się w kalendarz Międzynarodowych Konkursów Powożenia Tradycyjnego. Konkurs odbywa się wg przepisów AIAT (Association International d'Attelage de Tradition) - Międzynarodowej Konferencji Tradycyjnego Powożenia.

W Konkursie - oprócz tradycyjnego piękna zabytkowych powozów, urzekającej urody koni, i zręczności powożących - będzie kilka niespodzianek. Zobaczymy powozy z Polski, Czech i Niemiec, a jednym z zaprzęgów z kolekcji Muzeum M.K. Szuster powozić będzie Hiszpan Jose Varo Garrido. Po raz pierwszy wystartuje powożący junior, 12-letni Kacper Karnabal będzie powozić dwoma kucykami. Wśród powożących będą także dwie panie - w tym Justyna Przyborowska, która pojedzie zaprzęgiem czterokonnym. Zobaczymy też zaprzęgi regionalne - Maciej Gąsienica-Sieczka z żoną i córkami zaprezentuje piękny zakopiański zaprzęg, a Czesław Trzos wózek krakowski. Ekipa Jacka Jantonia oraz Wiesława Sadowskiego pokaże kunszt powożenia zaprzęgami pięciokonnymi. Wiesław Sadowski będzie powozić niezwykłej urody końmi rasy arabo-fryzyjskiej.

Wstęp na wszystkie punkty imprezy jest wolny. Ilość miejsc siedzących na koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest ograniczony (10 sierpnia, godz. 19:00).

Poniżej program imprezy.

PROGRAM

„REKONSTRUKCJA HISTORYCZNEGO POKAZU I WYSTAWA ZABYTKOWYCH ZAPRZĘGÓW KONNYCH”

9 sierpnia – siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

14:00 - Prelekcje: "Konie i zaprzęgi w niepodległościowej tradycji Polski", „Wielkie postaci polskiej polityki w pojazdach konnych w okresie międzywojennym",
16:00 - Warsztaty: "Rekonstrukcje i renowacje zabytkowych pojazdów konnych"
17:00 - Otwarcie wystawy historycznych pojazdów konnych, wyposażenia i rzędów konnych

10 sierpnia

10:00 - Prezentacja tradycyjnych zabytkowych zaprzęgów i pokaz ich sprawności, kunsztu odrestaurowania - siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
13:00 - Parada - korso historycznych zaprzęgów po ulicach Koszęcina z elementami strojów historycznych i ludowych zgodnych z regionami w których występowały.
16:00 – Spotkanie z wybitną aktorką Krystyną Tkacz – Dom Kultury w Koszęcinie
17:00 – Pokaz historycznego sprzęgnięcia dziesiątki koni w klin – po raz pierwszy
w Polsce – Stary Park
19:00 – koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – namiot koncertowy na dziedzińcu Pałacu w Koszęcinie

V MIĘDZYNARODOWY KONKURS TRADYCYJNEGO POWOŻENIA
O TROFEUM „ŚLĄSKA”

11 sierpnia

9:00 – próba terenowa – park przy Pałacu, ulice Koszęcina, tereny leśne Nadleśnictwa Koszęcin
13:00 – próba zręczności powożenia (kegle) – Stary Park
17:00 – wręczenie nagród i parada zaprzęgów (kadryl) – Stary Park

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu