Kultura nie ma wakacji!

Kultura nie ma wakacji!

27.08.2019 10:27
MDK Lubliniec
Czytanie treści strony dostępne

Koniec wakacji to dla wielu czas wspomnień i… kreślenia planów! Również w Miejskim Domu Kultury rzucamy okiem na letnie miesiące, a jednocześnie przygotowujemy „jesienną ramówkę”. Co wydarzyło się w ostatnich tygodniach w MDK? Co wydarzy się wkrótce?

Na miejscu...
Kultura nie ma wakacji – zarówno ta osobista, jak i związana z artystycznymi działaniami. Lipiec i sierpień w instytucjach kultury są równie intensywne, co pozostałe miesiące w roku. Dzieci i młodzież cieszą się wakacjami, dorośli – urlopami. A przecież niewiele osób może pozwolić sobie na wyjazdy na całe 2 miesiące. To dlatego działania domów kultury, NGO i innych organizacji są tak ważne. Tworzą ofertę dla ciekawego, sensownego spędzania wolnego czasu.

Jak co roku w Miejskim Domu Kultury odbywały się zajęcia w ramach „Wakacji z MDK”. Od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 14.00 dzieci i młodzież mogły tworzyć, obserwować, bawić się, edukować. Z zajęć, na które wymagane były zapisy skorzystało ponad 100 dzieci! Niektóre z nich w zasadzie spędziły z MDK całe wakacje, korzystając z wszystkich propozycji.

Obserwując świat filmowy i zapowiedzi premier, w sezonie wakacyjnym w MDK pojawiło się więcej seansów porannych. Na poranki filmowe w Kinie „Karolinka” zapraszaliśmy we wtorki i piątki, serwując hity takie jak „Aladyn”, „Król Lew” czy „Toy Story 4”. Aby zapewnić wielbicielom filmów w pełni kinową atmosferę – otwarta była również Galeria pod Glinianym Aniołem, w której można było zaopatrzyć się w m.in. w popcorn.

Dla dorosłych szczególnym wydarzeniem niewątpliwie była retransmisja koncertu znanego holenderskiego dyrygenta, kompozytora, skrzypka – Andre Rieu. Widowisko „Zatańczymy?” wypełniło salę Kina „Karolinka” po brzegi.

… i w terenie
Działania MDK, a w zasadzie grup działających przy MDK można było oglądać również w różnych miejscach Lublińca i… Polski! W lipcu Teatr po Pracy wystąpił na Festiwalu Życia w Kokotku z recitalem „Słodkie rodzynki gorzkie migdały”. Oprócz licznych braw, teatr zyskał też nowych odbiorców – tych, którzy przyjechali na festiwal z całego kraju.

W sierpniu nad morze wybrała się Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. To był czas intensywnej pracy warsztatowej – muzycy ćwiczyli codziennie po 6-7 godzin! To oczywiście nie wszystko. Wisienką na torcie był udział formacji w Festiwalu Paradnych Orkiestr Dętych w Ustce i Rowach. Na festiwalu orkiestra zdobyła pierwsze miejsce, nagrodę za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego, nagrodę dla najlepszego solisty. Przemaszerowała ulicami Ustki i Rowów, w obu tych miejscowościach jako laureat wystąpiła również na scenie promując Lubliniec wśród turystów z Polski i Europy. Orkiestra pięknie reprezentowała też miasto w czasie Dożynek Powiatowych w Ciasnej.

Na Krzywej Scenie zlokalizowanej na lublinieckim rynku w ramach Miejskiego Projektu Streetworkingowego – Lubliniec Miasto Dobrych Emocji pojawiali się artyści związani z MDK. Szczególnymi momentem był występ zespołu Gospelsi, czy festyn „Lubliniec w roli głównej” przygotowany w całości przez dom kultury.

Co dalej?
W MDK nie zwalniamy tempa. Wręcz przeciwnie – podkręcamy! Czeka nas intensywna końcówka sierpnia i wrzesień. Już 31 sierpnia Miejski Dom Kultury weźmie udział w wydarzeniu pod nazwą III Lubliniecka Giełda Zajęć Pozalekcyjnych. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sekcjach MDK!

1 września warto pojawić się o godzinie 16.00 na lublinieckim Rynku. Odbędzie się wówczas koncert wokalistów MDK „Był kiedyś inny świat…” upamiętniający dzień wybuchu II wojny światowej. Tego samego dnia w Tarnowskich Górach na zaproszenie organizatorów, na Festiwalu Orkiestr Dętych zagra Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Nie można oczywiście zapomnieć o Koncercie na zakończenie wakacji, który już 7 września. Tegoroczną gwiazdą będzie Kayah. Tydzień później – 15 września – warto pojawić się w okolicy MDK, by obejrzeć różne artefakty na Jarmarku Rękodzieła. 19 września w MDK odbędzie się uroczystość z okazji 100- lecia PCK, podczas której wystąpi Teatr po Pracy. Kilka dni później artyści związani z MDK pojawią się na wydarzeniu pod nazwą „Patriotyczny Lubliniec – zapraszamy na nie 21 września.

Niezmiennie we wrześniu ruszają też zajęcia w sekcjach artystycznych. W zeszłym roku szkolnym tygodniowo uczestniczyło w nich prawie 600 osób. Czy ten rekord zostanie pobity?  Trzeba też wspomnieć o Kinie „Karolinka” – w nadchodzącym miesiącu grane będą dwie polskie premiery „Polityka” oraz „Legiony”.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu